Ponedeljek,
28. 9. 2015,
17.51

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

begunci

Ponedeljek, 28. 9. 2015, 17.51

8 let, 7 mesecev

Notranja ministrica z madžarskim kolegom dogovorila oblikovanje mešanih patrulj

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Ministrica za notranje zadeve Vesna Györkös Žnidar je na srečanju s svojim madžarskim kolegom potrdila dobro sodelovanje pri obvladovanju begunske krize.

Na mejnem prehodu Dolga vas je potekalo srečanje med notranjo ministrico Vesno Györkös Žnidar in njenim madžarskim kolegom Sandorjem Pinterjem. Pogovorila sta se o aktualnem dogajanju na področju migracij in o madžarski postavitvi ograje minuli teden na meji s Slovenijo. Če se bo Madžarska odločila za zaprtje meja, bo Slovenija o tem pravočasno obveščena, da se lahko pripravi na drugačne razmere, je dejala notranja ministrica.

"Zelo bistveno je, da dobimo jasne, konkretne informacije, in to dovolj zgodaj," je poudarila. Györkös Žnidarjeva je ponovila, da želi ob begunskem valu Slovenija ravnati skladno z evropskim pravim redom, kar bo zelo oteženo, če bi bil tok beguncev izreden.

Okrepitev skupnih policijskih patrulj Na sestanku, ki so se ga udeležili tudi obe veleposlanici in oba generalna direktorja policije, sta se sicer ministra dogovorila, da v torek državi začenjata dnevno izmenjavo podatkov. Okrepile se bodo tudi skupne policijske patrulje, ki zdaj že delujejo, prav tako se bo oblikovala skupna preiskovalna skupina proti organizatorjem nezakonitega prehajanja meje.

Državni sekretar na notranjem ministrstvu Boštjan Šefic je pojasnil, da se od petka razmere glede dotoka migrantov sicer niso bistveno spremenile. V Grčijo jih prihaja okoli pet tisoč na dan, pomikajo se proti severu, vendar pa spremembe v migracijskem toku ni bilo. Večina jih v EU vstopi na območju Hrvaške in Madžarske.

Povečane nastanitvene zmogljivosti Varnostne razmere tako ostajajo normalne oziroma se niso poslabšale. Prostorske zmožnosti za sprejem morebitnega drugega begunskega vala se v zadnjih dneh še povečujejo, in sicer so jih s pomočjo pripadnikov civilne zaščite dvignili na 6.700. Nastanitvene zmogljivosti so povečali zlasti v Lendavi, Gornji Radgoni, na Šentilju, v Vrhniki, Logatcu in na mejnem prehodu Petišovci, je pojasnil generalni direktor Uprave RS za zaščito in reševanje Darko But.

Ministrica Katičeva vidi težave pri sprejemu večjega števila beguncev Obrambna ministrica Andreja Katič si je v Vražjem kamnu pri Črnomlju ogledala kraj postavitve morebitnega sprejemnega begunskega centra. Menila je, da se priprave povsod po državi odvijajo dobro.

Katičeva je v izjavi za medije povedala, da Slovenska vojska pri pripravah na sprejem prebežnikov, ki jih vodi in usmerja ministrstvo za notranje zadeve, sodeluje s svojo logistično podporo predvsem pri vzpostavitvi in delovanju sprejemnih in nastanitvenih centrov.

Pahor o begunski krizi: Drugi val bi lahko bil zahtevnejši

Predsednik države Borut Pahor meni, da bo ta teden, kar zadeva begunsko krizo, pri nas zahteven, saj bi lahko bil drugi val zahtevnejši kot prvi. "Na neki točki verjetno nobena od držav brez poostrenega nadzora mej ne bo mogla več sprejemati ljudi, ki iščejo ali azil ali boljše življenje, takrat bodo potrebne usklajene odločitve," je dejal.