Ponedeljek, 29. 2. 2016, 11.45
7 let, 1 mesec
Nataša Pirc Musar podala odstopno izjavo in zapušča Rdeči križ
Zbor članov RKS ni razrešil generalne sekretarke RKS Renate Brunskole, zaradi česar je predsednica RKS Nataša Pirc Musar podala odstopno izjavo. Proti razrešitvi je glasovalo 30 članov, za razrešitev pa 27.
Renata Brunskole se je po glasovanju zahvalila za izkazano zaupanje vsem članom zbora RKS, ki niso podprli predloga razrešitve. "Želim si, da bi v prihodnje ne glede na različne poglede vsi skupaj tvorno sodelovali v korist RKS, največje humanitarne organizacije v Sloveniji, ki letos obeležuje 150-letnico delovanja," je zadovoljno dejala Brunskoletova. Nataša Pirc Musar izjave ni želela podati.
Nataša Pirc Musar, ki je predsednica RKS od konca lanskega junija, je razrešitev generalne sekretarke Renate Brunskole predlagala, ker z njenim delom ni zadovoljna, saj po njenem mnenju dela vodje strokovne službe ne opravlja na način, ki bi omogočal uresničitev programa oziroma vizije, ki jo je predstavila zboru članov in za katero se je zavezala, da jo uresniči. Neaktivnost Brunskoletove na področju načrtovanja in uresničitve vizije po mnenju Pirc Musarjeve ogroža pravočasno izvrševanje finančnega načrta.
Izvršilno moč v RKS ima generalni sekretar, ki med drugim vodi strokovno službo RKS in je odgovoren za uresničevanje smeri in programov, ki so jih sprejeli organi organizacije. Ravno nekdanji sekretar RKS Mirko Jelenič je v preteklosti poskrbel za eno največjih afer RKS, zgrešene naložbe vodstva pa so organizaciji povzročile veliko finančno škodo.
Zaradi dogajanj, povezanih z gradnjo hotela Arija, je Rdeči križ Slovenije poslovno leto 2010 končal z več kot 670 tisoč evri izgube, zaradi česar je organizaciji grozila insolventnost.
Afera je odnesla takratno celotno vodstvo RKS, organizacija pa še danes, več kot desetletje po aferi, čuti posledice izgube zaupanja javnosti.
Policija je kmalu po izbruhu afere zaradi sumov zlorabe položaja na tožilstvo poslala prve kazenske ovadbe, sodišče pa je pozneje na pobudo tožilstva preiskavo ustavilo. Razlog: ne policija ne tožilstvo nista zbrala dovolj dokazov, da je Jelenič storil kaznivo dejanje. Preiskavo je vodil vodja oddelka za gospodarski kriminal, "pozabljivi" tožilec Miran Železnik, pri katerem so med revizijo dela našli kup nerešenih tožilskih spisov.