Sreda, 6. 11. 2013, 11.49
8 let, 7 mesecev
Na Kuzmičevo hišo v Bohinju ostal le še spomin (video in foto)
Potem ko so delavci včeraj iz njegove hiše zgolj spraznili preostanek pohištva ter odstranili azbestno kritino, so v jutranjih urah zabrneli gradbeni stroji. Bager je s svojo "železno roko" medtem leseno hiško že zravnal s tlemi.
Podporniki Kuzmiča so sicer včeraj pred hišo postavili šotor, s katerim so želeli preprečiti rušenje hiše, a so morali kmalu umakniti velik žar, ki je preprečeval pot do poslopja. Iz hiše so zatem odnesli Kuzmičeve osebne stvari, on pa je nato dejal, da ob rušenju ne bo prisoten, ob tem pa je dejal, da se bo pobral, češ da je izgubil bitko, ne pa tudi vojne.
Na vprašanje, kakšen je argument inšpektorata, zakaj je to črna gradnja, pojasni, da tega nihče ne zna povedati. Pojasni tudi, da sta po njegovem mnenju dve težavi: Jazbinškov zakon, na katerega se je prijavil, pa mu ne bi bilo treba, in to, da je iz Prekmurja, in torej ni domačin.
60-letnik, ki je tako postal brezdomec, je po torkovem začetku rušenja prvo noč preživel pri prijateljih v Bohinju, danes pa se bo po pomoč obrnil tudi na občino, tako se bo danes sestal tudi z bohinjskim županom Francem Kramarjem.
Kako natančno bo občina pomagala Kuzmiču, Kramar danes še ni mogel povedati. Zagotovil pa je, da mu je občina pripravljena pomagati v okviru svojih zmožnosti. Podrobnosti naj bi Kramar pojasnil na novinarski konferenci, ki bo v četrtek dopoldne v Bohinjski Bistrici. Že pred časom pa je Kramar dejal, da občina nima stanovanj, v katerih bi lahko bivali tisti, ki bodo po rušenju črnih gradenj v Triglavskem narodnem parku (TNP) postali brezdomci.
Kuzmičeva hiška je četrti objekt v TNP, ki je bil letos prisilno porušen. Od leta 2010 je bilo v občinah Bled in Bohinj na območju parka odstranjenih 22 objektov, od tega so jih 18 porušili lastniki sami. Inšpektorat RS za promet, energetiko in prostor pa ima v območju TNP trenutno evidentiranih 125 nedovoljenih gradenj. V 78 postopkih je bila izdana inšpekcijska odločba, od katerih jih je približno 80 odstotkov že pravnomočnih. Izvršilni postopek pa se je začel v 34 zadevah.