Torek,
17. 2. 2015,
17.53

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Dušan Mramor

Torek, 17. 2. 2015, 17.53

8 let, 7 mesecev

Mramor: Izjemno pomembno, da se Slovenija ta teden izkaže kot verodostojna

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V EU nekateri dvomijo, da bo Sloveniji letos uspelo odpraviti presežni javnofinančni primanjkljaj, zato se moramo ta teden izkazati kot verodostojni, je opozoril finančni minister Dušan Mramor.

Minister je po pogovorih, ki jih je imel te dni v Bruslju, povedal, da v EU izjemno podrobno spremljajo dogajanje v Sloveniji.

Čeprav je bila Evropska komisija zelo pozitivna do dogajanja v Sloveniji in pričakuje, da bo primanjkljaj letos znašal 2,9 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), pa so tudi takšni, ki zelo dvomijo, da bo Sloveniji to uspelo, je opozoril minister.

"Zato je tako izredno pomembno, da se ta teden izkažemo kot verodostojni," je poudaril.

Slovenija je v postopku zaradi presežnega primanjkljaja od leta 2009. Letos bi ga morala zmanjšati pod tri odstotke BDP, sicer lahko komisija zaostri postopek, ki v skrajnem primeru za kršiteljico predvideva finančno kazen. Slovenija edina članica EU, ki se spopada s presežnimi neravnovesji Slovenija je pod drobnogledom Bruslja tudi zaradi makroekonomskih neravnovesij. Je edina članica, za katero je komisija dve leti zapored presodila, da se spopada s presežnimi neravnovesji.

Postopka zaradi presežnih makroekonomskih neravnovesij, ki v skrajnem primeru prav tako predvideva finančne kazni, EU sicer za zdaj še ni sprožila proti nobeni članici.

Zdaj se odvija nov krog ocenjevanja. Slovenija je v skupini držav, ki jih bo komisija temeljito preverila. Ocene se pričakujejo spomladi.

Mramor ostaja optimističen Mramor je sicer zelo optimističen, da komisija proti Sloveniji ne bo sprožila postopka zaradi presežnih makroekonomskih neravnovesij, a poudarja, da je treba nadaljevati zastavljene načrte.

Minister je dejal, da je bilo ogromno že narejenega, kar se je pokazalo tudi ob zadnjem obisku misije Evropske komisije v Sloveniji, ko so lahko odkljukali kar precej evropskih priporočil, druga pa so v izvrševanju, zato je optimističen.

Ob tem je opozoril, da se je zdaj ključno osredotočiti na gospodarsko rast in zaposlovanje, ter spomnil, da se je odnos do Slovenije izjemno spremenil tisti trenutek, ko so se izboljšale napovedi za rast. Mramor o sanaciji bank: Postopki pravilni in pravno podkovani V Bruslju je Mramor komentiral tudi očitke o nepravilnostih pri sanaciji slovenskih bank – z besedami, da so bili po njemu dostopnih informacijah postopki "ustrezni, pravilni in pravno podkovani". Tudi v Bruslju vsi pritrjujejo temu, da drugačne možnosti takrat ni bilo, je dodal.

Finančni minister je v komentarju očitkov o nepravilnostih pri sanaciji slovenskih bank najprej poudaril, da želi biti pri izjavah zelo previden in da zelo težko poda celovito oceno, saj ni bil del tega procesa. Poudaril je tudi, da se na finančnem ministrstvu ukvarjajo zlasti s sedanjostjo in prihodnostjo, zato imajo zelo malo časa za pregledovanje vseh postopkov za nazaj.

Vendar pa so se tega lotili in po doslej dostopnih informacijah so bili postopki po Mramorjevih besedah ustrezni. "Karkoli sem do zdaj videl, so bili postopki ustrezni, pravilni in pravno podkovani," je dejal.

"Če se bo izkazalo, da je Slovenija za dokapitalizacijo bank plačala preveč, je to zelo dobro" Pri tem je poudaril, da tudi v njegovih pogovorih v Bruslju in s predstavniki Evropske komisije vsi pritrjujejo temu, da drugačna pot kot najprej odpis podrejenih obveznic in potem dokapitalizacija v tistem času ne bi bila mogoča.

"Visoki uradnik iz Evropske komisije mi je celo omenil, da ne razume, kaj delamo v Sloveniji. Da bi morali postaviti nekaterim ljudem vsaj majhne spomeničke, je rekel, ne pa da jih naredimo za kriminalce," je ponazoril minister.

Očitke o pretirani dokapitalizaciji pa je minister komentiral z besedami: "Če se bo izkazalo, da je Slovenija za dokapitalizacijo bank plačala preveč, je to zelo dobro. Če bomo dosegli ustrezno gospodarsko rast, se bo pokazalo, da so banke prekapitalizirane in denar se bo lahko vrnil."