Četrtek, 26. 3. 2015, 14.33
8 let, 11 mesecev
Morebitnega referenduma bi se zagotovo udeležilo 54 odstotkov anketirancev
Referenduma bi se verjetno udeležilo 12 odstotkov anketirancev, devet odstotkov se ga verjetno ne bi, 24 odstotkov zanesljivo ne, odstotek pa jih še ne ve, ali bi šli glasovat.
Leta 2012 je proti družinskemu zakoniku glasovalo približno 280 tisoč volivk in volivcev oziroma slabih 55 odstotkov, zanj pa se jih je opredelilo nekaj več kot 233 tisoč oziroma dobrih 45 odstotkov. Volilna udeležba je bila nekaj več kot 30-odstotna.
Po spremembi ustave je zakon na referendumu zavrnjen, če proti njemu glasuje petina vseh volilnih upravičencev, to je okoli 320 tisoč, hkrati pa mora biti nasprotnikov zakona več kot podpornikov.
Sicer pa državni zbor danes na izredni seji odloča o predlogu zavrnitve referenduma o noveli zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, na podlagi katere imajo istospolni pari možnost poroke in tudi posvojitve otrok. Z omenjenim predlogom želijo zaustaviti zbiranje podpisov za referendum.
Te je 23. marca začela zbirati koalicija Za otroke gre, potem ko je 10. marca v državni zbor vložila podpise državljanov za začetek postopka zbiranja potrebnih 40 tisoč podpisov. Če poslanke in poslanci razpis referenduma zavrnejo, imajo njegovi pobudniki možnost, da se obrnejo na ustavno sodišče.
Nekdanji ustavni sodnik Lojze Ude meni, da ni izključeno, da se referendum zgodi. "To se lahko zgodi, če bi ustavno sodišče reklo, da so z uveljavitvijo novele zakona kršene druge ustavne pravice, kot je na primer pravica po varstvu otrok." Ob tem pravi, da sam sicer ne bi tako odločal, ni pa mogoče napovedati, kako bo v resnici odločilo ustavno sodišče.
Tudi Tone Jerovšek meni, da je referendum mogoč. "Otroci, ki bi bili posvojeni v istospolno družino, bi bili daleč v manjšini, kratena pa bi jim bila njihova pravica do očeta in matere. Z novelo zakona bi namreč lahko bili posvojeni tudi v istospolno skupnost."
Ob tem dodaja, da seveda z uveljavljanjem pravice do posvojitve še ni nujno, da par otroka tudi dobi, se pa po novem lahko enakopravno "priglasijo na seznam za posvojitev".
Tako je po njegovem mnenju ta novela zakona na eni strani odpravila protiustavno stanje glede pravic istospolnih, hkrati pa vzpostavila neustavno stanje, ker omogoča posvojitev otrok istospolnim.