Ministrstvo za zdravje (MZ) je razveljavilo odločbo Javne agencije RS za zdravila in medicinske pripomočke, s katero je LL Gosistu prepovedala promet z zdravili.
To so sporočili iz omenjenega veletrgovca z zdravili. Po njihovih navedbah je ministrstvo ugotovilo, da so bile z odločbo javne agencije kršene določbe zakona o zdravilih.
Ministrstvo predlogu LL Grosista v celoti ugodilo
Kot so sporočili iz LL Grosista, je zdravstveno ministrstvo predlogu LL Grosista po razveljavitvi odločbe v celoti ugodilo. O pritožbi ministrstvo ni odločalo, ker zaradi razveljavitve odločbe agencije ni bilo več odločbe, ki je bila s pritožbo izpodbijana. MZ je tudi v celoti priznala priglašene odvetniške stroške.
Kot navajajo v LL Grosistu, zoper odločbo ministrstva ni pritožbe, možen je le upravni spor. Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke pa po navedbah veledrogerista zoper odločbo ministrstva nima pravice sprožiti upravnega spora, saj po določbah zakona o upravnem sporu tožnik v upravnem sporu ne more biti organ, ki je odločal v končanem postopku.
"Škoda, ki jo je LL Grosist utrpel, je velika, tako materialna kot nematerialna"
"Škoda, ki jo je LL Grosist utrpel, je velika, tako materialna kot nematerialna," poudarjajo v veledrogeristu. Ob tem dodajajo, da se bodo o konkretni višini škode in o vseh nadaljnjih postopkih odločali po natančni proučitvi odločbe.
Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke je 15. marca LL Grosistu prepovedala promet z zdravili. Ugotovila je namreč neizpolnjevanje pogojev za opravljanje prometa na debelo, ki jih zakonodaja določa na področju obveznosti javnih storitev pri preskrbi prebivalstva z zdravili.
Izredni strokovni nadzor je agencija izvedla na podlagi prijave
Izredni strokovni nadzor je agencija pri LL Grosistu izvedla na podlagi prijave. Pri tem pa so ugotovili, da LL Grosist aktivnosti prometa z zdravili na debelo ne opravlja skladno z določbami zakona o zdravilih, po katerih morajo pravne osebe zagotavljati stalen in ustrezen izbor zdravil, s katerim zadoščajo zahtevam določenega geografskega območja in v ustrezno kratkem času dostavljajo zahtevane dobave celotnemu zadevnemu območju.
Kot so danes sporočili iz LL Grosista, je ministrstvo ugotovilo, da agencija za zdravila za uporabljeno interpretacijo termina "ustrezno kratek čas" ni imela pravne podlage, saj termin kratek čas ni podrobneje opredeljen v zakonu. S tem je ministrstvo pritrdilo argumentom LL Grosista, da sklicevanje na interni akt (navodilo javne agencije) ni dopustno, so zapisali v veledrogeristu.
V Lekarni Ljubljana so sicer že konec marca potrdili, da so prejeli odločitev javne agencije za zdravila in medicinske pripomočke, ki veletrgovcu LL Grosist dovoljuje ponovno poslovanje. Kot so takrat pojasnili v lekarni, odločba, ki je grosistu prepovedala poslovanje, v izreku posebej ne vsebuje navedbe, da pritožba zoper odločbo ne zadrži njene izvršitve.