Sreda, 22. 6. 2011, 13.27
8 let, 8 mesecev
Ministra Slovenije in BiH podpisala sporazum v korist delavcev
Sporazum celovito ureja pogoje in postopke zaposlovanja oziroma sezonskega zaposlovanja migrantskih delavcev v Sloveniji, sta prepričana ministra obeh držav. "S tem sporazumom želimo z BiH, ki je naša največja partnerica na področju zaposlovanja in s katero imamo trenutno izmenjavo okrog 38.000 delavcev, urediti zaposlovanje tako, da bo v korist obema državama, predvsem pa v korist delavcem," je izpostavil Svetlik.
"Delavci bodo tako bolje zaščiteni, saj bodo lahko pod boljšimi pogoji prišli do dela. Hkrati pa je sporazum v korist obeh skupnosti, ker zagotavlja možnost, da se tisti, ki pridobijo neke izkušnje v Sloveniji, vračajo domov v BiH in tam morda najdejo ustrezna delovna mesta ter na ta način bogatijo ne le Slovenijo ampak tudi svojo državo," je poudaril Svetlik.
Tako Svetlik kot Nović sta prepričana, da je sporazum narejen prav v korist delavcev. V tem smislu sta odgovorila tudi na javno protestno pismo, ki ga je danes posredovala Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) in v katerem protestira proti podpisu tako oblikovanega sporazuma.
Po njim dosegljivih informacijah sporazum med drugim vsebuje določilo, ki govori o tem, da se delavcu migrantu iz BiH po preteku delovnega dovoljenja za tri leta sicer omogoči vrnitev v državo zaposlitve, vendar šele po najmanj šestmesečni prekinitvi zakonitega prebivanja v Sloveniji. To delavcem onemogoči pridobitev stalnega prebivališča v Sloveniji. "Sporazum torej postavlja delavce iz BiH, ki jih bo zajemal, v diskriminatoren položaj glede na delavce iz drugih držav," menijo v ZSSS.
Nović je zadovoljen, da so sporazum uskladili razmeroma hitro, sedaj pa pričakuje, da ga bodo agencije za zaposlovanje tako v Sloveniji kot v BiH hitro lahko implementirale. "Mi bomo storili vse, da se ne glede na notranje težave, s katerimi se sooča BiH, sporazum čim prej implementira," je obljubil.
Parlament BiH sicer še vedno ni ratificiral konec lanskega leta spremenjenega sporazuma o socialnem zavarovanju, ki omogoča izplačilo nadomestila za brezposelnost tudi tistim delavcem BiH, ki imajo v Sloveniji prijavljeno le začasno bivališče. Po dosedanji uredbi, da nadomestilo prejmejo le delavci s stalnim bivališčem, namreč večina do tega ni upravičena.