Četrtek, 9. 4. 2015, 12.59
8 let, 7 mesecev
Minister Veber je padel. Podprlo ga je le 11 soborcev.
Državni zbor je na izredni seji obravnaval predlog predsednika vlade Mira Cerarja za razrešitev ministra za obrambo Janka Vebra, ker naj bi ta kot minister prekoračil pooblastila s tem, da je pri obveščevalno-varnostni službi (OVS) ministrstva za obrambo naročil analizo tveganj prodaje Telekoma Slovenije. Po predstavitvi stališč poslanskih skupin so sicer sejo zaprli za javnost. DZ se je tudi že seznanil z Vebrovo vrnitvijo v poslanske klopi, ki jih zato zapušča nadomestni poslanec Franc Križanič.
Za razrešitev je glasovalo 68 poslancev, proti pa 11. Poslanci SD in ZL so glasovali proti premierjevemu predlogu, poslanci iz ostalih poslanskih skupin so predlog za razrešitev podprli.
Nalogo analiziranja je odredil celotni OVS, tudi obveščevalnemu delu, čeprav ta lahko deluje je v tujini. Vsebina tega dokumenta, za katerega trdi, da pojasnjuje legitimnost, ne daje nobenih pravih argumentov za delovanje OVS. Postopki so bili vodeni nepregledno in v nasprotju z načelom pravne varnosti.
Ne drži, da vlada ni opravljala svojega dela. Vlada dela v pristojnih organih, ministrstvih. Minister je odgovoren subjektivno in objektivno.
Minister za obrambo Janko Veber se je zagovarjal: Ljudstvo nas je izvolilo, da bomo skrbeli za njegovo blagostanje in varnost. V skladu s tem sem ravnal tudi pri naročilu analize prodaje Telekoma OVS. Pri tem sem deloval zakonito in državotvorno.
Če me danes vprašate, sem v tem času opravil vse, kar sem si želel opraviti kot minister v celem mandatu, zato sem ponosen na opravljeno delo in tudi moteč v vladi.
Minister lahko vedno ustno naroči analizo in zahteva, da se mu tudi poroča ustno.
Slovenska vojska je v veliki meri odvisna od omrežja slovenskega Telekoma. Med drugim gre tudi za povezave skritih lokacij, pomembnih za varnost državljanov.
Tudi zaradi te infrastrukture, ki jo je zgradila slovenska oblast še v času SFRJ, smo lahko zmagali v vojni za Slovenijo leta 1991. Tudi zato so bile žrtve neprimerno manjše, kot so bile.
Odločanje o prodaji Telekoma Slovenije, ne da bi ocenili finančne in varnostne posledice, ni le kršenje zakonodaje, ampak tudi zavajanje ljudstva.
Ne želim si, da bi se znašli v enaki situaciji kot Hrvati, ki so ugotovili, da nimajo več nobene kontrole nad svojim obrambnim sistemom.
Kaj so v predstavitvi stališč poslanskih skupin povedale stranke: