Nedelja,
17. 3. 2013,
7.22

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Maribor volitve

Nedelja, 17. 3. 2013, 7.22

8 let, 7 mesecev

Maribor dobil novega župana Andreja Fištravca (VIDEO)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Maribor je po jesenskem protestniškem vrenju, ki so ga sprva povzročili radarji, in decembrskem odstopu Franca Kanglerja dobil novega župana.

To je že po prvem krogu nadomestnih volitev s prejetimi 52,73 odstotka oz. 15.486 glasov postal edini nestrankarski kandidat, sociolog Andrej Fištravec. Volilna udeležba je bila skromna, 31,23-odstotna. Drugouvrščeni Matevž Frangež, sicer kandidat SD, je prejel 24,65 odstotka ali 7239 glasov, tretjeuvrščeni kandidat SLS Milan Mikl, ki je Mestno občino Maribor začasno vodil od odstopa Franca Kanglerja, pa 6,01-odstotno (1764 glasov). Vsakega od preostalih županskih kandidatov je podprlo manj kot pet odstotkov volivk in volivcev.

Kandidatka SDS Andreja Špernjak je zbrala 4,95 odstotka glasov, Andrej Ketiš z Liste za Maribor 4,63 odstotka, Franc Jesenek iz Stranke slovenskega naroda 1,76 odstotka, Lidija Divjak Mirnik z Liste za pravičnost in razvoj 1,5 odstotka, Avgust Heričko iz NSi 1,48 odstotka in Milan Razdevšek 0,91 odstotka. Kandidatka stranke Glas žensk Slovenije Monika Piberl je dobila 0,8 odstotka glasov, Folko Puconja iz SNS pa 0,6 odstotka glasov.

"Zdaj pa sem nekoliko razburjen, sploh ko vidim veselje in navdušenje okoli sebe" "Zdaj pa sem nekoliko razburjen, sploh ko vidim veselje in navdušenje okoli sebe," je potem, ko je postalo jasno, da postaja novi mariborski župan dejal Fištravec. Ob tem priznal, da je breme zanj zdaj težko, a če si človek ne naloži težkega bremena, nikoli ne ve, kako je močan.

Najprej se bo skušal naspati Sicer pa se bo po volilni zmagi najprej skušal naspati, nato pa namerava takoj začeti z delom. Čas do uradne razglasitve rezultatov namerava izkoristiti za sestavo svoje ekipe ter potrditi prioritete, ki so jih določili že pred volitvami.

"Rad bi čim prej povezal gospodarsko zbornico z mestno občino, da se začnejo delati stvari, ki so vitalnega pomena. Videti vse naše investitorje, ki se zanimajo za Maribor, odpraviti sistemizacijo na mestni občini ter opraviti razgovore z vodjami uradov in jim povedati, kaj si mislim o kom," je dejal Frištavec.

"Drug drugemu moramo marsikaj odpustiti, da bomo lahko skupaj živeli naprej" Ob tem je poudaril, da ne želi biti revanšističen, Maribor namreč tega zdaj ne potrebuje, potrebuje pa pamet, stroko in skupno delo, pa tudi nekaj odpuščanja. "Drug drugemu moramo marsikaj odpustiti, da bomo lahko skupaj živeli naprej," je dejal.

Z mestnim svetom, ki se ne želi samorazpustiti, namerava sodelovati programsko. "Konec koncev mestni svet predstavlja občane Maribora, zato bomo s kakovostnimi projekti našli skupen jezik," je prepričan Fištravec in pri tem spomnil, da so mestni svetniki doživeli tudi precej hudega, tudi sam je bil precej kritičen do njih. A ker so se odločili, da vztrajajo na svojih položajih, so nase sprejeli veliko odgovornost za skupno delo.

V zvezi s skromno volilno udeležbo je dejal, da je očitno težje delati nekaj "za" kot nekaj "proti", protesti pa so bili izraz prvega nezadovoljstva, ki ga ni bilo mogoče več tolerirati. Na njegovo srečo je sam dobil dovolj podpisov, da je sploh kandidiral, za uspeh pa šteje tudi dejstvo, da je v konkurenci enajstih kandidatov slavil že v prvem krogu.

Drugouvrščeni Frangež čestital Fištravcu za zmago Drugouvrščeni Matevž Frangež je novoizvoljenemu županu Maribora čestital za zmago in mu ponudil pomoč. "Zahvalil bi se vsem, ki so se teh volitev udeležili in s tem pokazali, da se problemi tega mesta lahko rešujejo zgolj na volitvah," je dejal.

"Andrej Fištravec je 40. mariborski župan in jaz mu skupaj z ekipo iskreno čestitam in mu želim modro vodenje v interesu ljudi in v interesu razvoja tega mesta," je dejal. Zahvalil se je vsem, ki so "v naši kandidaturi prepoznali ambicijo, da Maribor postane več". "Mi bomo po svojih močeh novemu županu pomagali, da bo imel pri tem čim lažjo nalogo, kot stranka in tudi sam kot poslanec državnega zbora," je dodal.

Frangež: Odgovornost vseh je, da poskrbimo, da ljudje ponovno dobijo zaupanje v politiko V komentarju razmeroma nizke volilne udeležbe je dejal, da "očitno politika tudi v volilni kampanji ni znala pokazati ljudem dovolj razlogov, da se volitev udeležijo". "To obžalujemo. Odgovornost vseh, ki smo del te politike, predvsem pa novega župana Andreja Fištravca, je, da poskrbimo, da ljudje ponovno dobijo zaupanje v politiko in se množičneje udeležijo naslednjih volitev čez eno leto," je dejal.

Na vprašanje, ali bo takrat znova kandidiral, je le zavzdihnil, odgovorila pa je njegova žena Marina: "Počakajmo." Sam pa je dodal: "Za nami je naporna in lepa kampanja." Zahvalil se je ekipi, ki ga je spremljala v tej volilni kampanji. "Borili smo se iskreno, transparentno, z najboljšimi nameni. Odločitve bodo takrat, ko bodo. Zdaj je čas, da si spočijemo, naberemo novih energij in pogledamo naprej," je povedal v izjavi za medije v svojem volilnem štabu v pisarni mariborske SD, kamor so ga prišli spodbujati predvsem strankarski kolegi.

Tretjeuvrščeni Mikl razočaran nad volilnim rezultatom in volilno udeležbo Županski kandidat SLS Milan Mikl pa je razočaran nad volilnim rezultatom. Kot je dejal, je pričakoval več podpore. Razočarala ga je tudi skromna volilna udeležba, kljub temu pa čestita zmagovalcu in mu želi uspešno delo. "Voljo volivcev je treba spoštovati. Tokrat so se tako odločili. Nekoliko me je mogoče presenetila nizka volilna udeležba," je povedal v izjavi za medije po razglasitvi rezultatov. "Čestitam zmagovalcu in mu želim uspešno delo. Upam, da bo spremenil svoje stališče do mestnega sveta. Moral bo sodelovati z mestnim svetom, če bo želel dobro Mariboru," je dodal.

V prihodnje se vidi v mestnem svetu, medtem ko za župana ne bi rad več kandidiral. "Ko ti volivci enkrat ne dajo podpore, nima smisla še enkrat poskušati," je še povedal v volilnem štabu SLS. Med redkimi sta ga prišli podpreti direktorica mestne uprave Milica Simonič Steiner in podžupanja Astrid Bah, medtem ko donedavnega župana Franca Kanglerja, ki je Mikla poslal v volilno tekmo, ni bilo.

V mariborski mestni svet izvoljeni štirje novi svetniki iz vrst SD Hkrati z županskimi so potekale tudi volitve za štiri izpraznjena mesta, ki so se jim zaradi zahtev po razpustitvi mestnega sveta odpovedali v SD. Na nadomestnih volitvah pa so prav vsa štiri pripadla omenjeni stranki. Nova so le imena, saj bodo v mestnem svetu poslej delovali Aleksandra Kalacun, Metod Dolinšek, Jadranka Barbarić in Miroslav Blažič.

Za štiri mesta v mestnem svetu se je potegovalo 37 kandidatov iz dvanajstih strankarskih list. Za razliko od prejšnjih volitev so tokratne potekale po večinskem sistemu. Volivec je tako lahko na glasovnici s kandidati za mestne svetnike obkrožil največ štiri imena.

Izvoljeni svetniki bodo zasedli štiri izpraznjena mesta svetniške skupine SD v mestnem svetu, ki je edina sledila pozivom protestnikov in po odstopu nekdanjega mariborskega župana Franca Kanglerja tudi sama odstopila. V njej so bili Tone Gačnik, Damjana Karlo, Matej Žmavc in Danica Gerbec. Odstopilo je še nekaj drugih mestnih svetnikov, a so jih v veliki meri nadomestili strankarski kolegi, medtem ko so pri SD vsi na volilni listi svetniško mesto zavrnili.

Sicer je inšpektor Matija Remec povedal, da so skupno prejeli štiri obvestila o kršitvah volilnega molka, ampak obravnavajo le eno, in sicer kršitev, ki se nanaša na sobotno objavo v družbenem omrežju.

Monitoring volitev prvič izvaja domača nevladna organizacija Posebnost tokratnih volitev v Mariboru je, da prvič poteka monitoring volitev s strani domače nevladne organizacije. Monitoring izvaja Center za državljansko vzgojo (CDV), ki je svoje aktivnosti po besedah projektne direktorice centra Elene Begant teden dni pred volitvami najavil volilni komisiji Mestne občine Maribor. Volilna komisija je nato petim prostovoljcem izdala potrdila, s katerimi lahko nenapovedano vstopajo na volišča.

Prostovoljci so tako danes do 12.30 obiskali 43 od skupno 114 volišč. Kot so popoldne sporočili iz CDV, so ob tem ugotovili številne "lažje", pa tudi osem "grobih" domnevnih kršitev volilne zakonodaje.

Med drugim ugotovili, da na kar nekaj voliščih volilne skrinjice niso bile zapečatene Prostovoljci so med drugim ugotovili, da na kar nekaj voliščih volilne skrinjice niso bile zapečatene in ni bila zagotovljena zasebnost volivca na volišču. Naleteli so tudi na primere, ko volilni odbor ni imel volilnega zapisnika na volišču ali ob prihodu opazovalca na voliščih niso imeli potrebnih uradnih nalepk za kuverte, s katerimi bodo zvečer oddajali preštete glasovnice. Tudi sama volišča so ponekod pomanjkljivo označena, za invalide pa večinoma sploh niso dostopna, ugotavljajo opazovalci.

Kot je glede ugotovitev pojasnila Begantova, so vsi volilni odbori sprejeli monitoring, vse domnevne kršitve so tudi zapisali v volilne zapisnike, nepravilnosti pa po njenih besedah tudi takoj odpravljali. "Na osnovi trenutnega stanja monitoringa že lahko zaključimo, da je bila zaskrbljenost civilne družbe glede legitimnosti in zakonitosti letošnjih predčasnih lokalnih volitev v Mariboru več kot upravičena," je v poldnevnem poročilu o monitoringu zapisala Begantova, ki pravi, da bodo prisotni tudi ob štetju glasov. Po volitvah bodo pripravili poročilo, ki ga bodo po njenih besedah posredovali tudi mednarodni javnosti.