Torek,
24. 12. 2013,
16.45

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Tomo Križnar Južni Sudan

Torek, 24. 12. 2013, 16.45

8 let, 8 mesecev

Križnar: Razmere v Južnem Sudanu na robu katastrofe

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Slovenski aktivist Tomo Križnar, ki se je v teh dneh mudil v Južnem Sudanu, ocenjuje, da so razmere v državi na robu katastrofe.

Po njegovih besedah za spopadi med silami južnosudanskega predsednika Salve Kiira in uporniškimi silami pod vodstvom odstavljenega podpredsednika Rieka Macharja stoji režim v Kartumu.

Kot je po telefonu poudaril Križnar, je v ozadju spopadov boj za nafto, ki je po osamosvojitvi leta 2011 ostala v Južnem Sudanu. Boji se, da bo mednarodna skupnost znova zatajila in da bo prišlo do hujših zločinov kot v Srebrenici in Ruandi.

Križnar se je minuli teden mudil na naftnih poljih na severu Južnega Sudana, kjer so potekali siloviti spopadi med etničnima skupinama Dink in Nuer, ki jima pripadata Kiir in Machar. Priča je bil napadu nuerskih upornikov na skladišče orožja, v katerem so uporabili vse razpoložljivo orožje, tudi težko.

"Begunci niso več niti številka, samo še črtica" S kolegom Urošem Strnadom sta se pred spopadi zatekla v taborišče ZN v Bentuiju, kjer sta pomagala pri evidentiranju beguncev. Kot je dejal, sta jih v nekaj dneh naštela več kot 2000. "Begunci niso več niti številka, samo še črtica. Ne zbira se več imen in drugih podatkov, naredi se samo še črtica," je opisal Križnar.

Križnar opozarja, da so razmere skrajno kaotične in da prihaja do množičnih pobojev, plenjenja in posilstev. Razmere so obupne tudi v taborišču ZN v prestolnici Juba, kamor se je zateklo na tisoče civilistov. Ti naj bi bili po njegovih navedbah že teden dni brez hrane, odvzeli pa naj bi jim še tisto malo živeža, ki so ga prinesli s seboj.

Križnar je trenutno v ugandski prestolnici Kampala, kamor je s severa Južnega Sudana prispel z letalom ZN, pri čemer je posredovalo slovensko zunanje ministrstvo. V Slovenijo bi se moral vrniti že danes, a se je na letališču zgrudil, zaradi česar so ga prepeljali v bolnišnico. Sam pravi, da se počuti dobro in se v domovino vrača v sredo.