Torek,
10. 3. 2015,
10.35

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

KPK

Torek, 10. 3. 2015, 10.35

8 let, 7 mesecev

KPK: Podatki o honorarnih zaslužkih pred letom 2003 so bili uničeni

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Ministrica za izobraževanje Stanislava Setnikar Cankar je s honorarji od javnih ustanov od leta 2003 do danes zaslužila 636 tisoč evrov neto, poudarjajo v KPK.

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je pojasnila, da je podatke za fizične osebe, ki so med drugim razkrili visoke honorarne zaslužke visokošolskih profesorjev, v Supervizorju objavila od 1. 1. 2003 zato, ker podatkov pred tem obdobjem ni, saj so bili uničeni.

Objavili bodo še več zaslužkov V zvezi z navedbami, da je komisija razkrila le fizične osebe in ne izplačil s. p.-jem in podjetjem, pa ponovno poudarjajo, da so ti podatki v Supervizorju na voljo že od leta 2011.

Glede očitane zlorabe osebnih podatkov so zapisali, da so vsi podatki, objavljeni v Supervizorju, dostopni po določbah zakona o dostopu do informacij javnega značaja. Prvo mejo za objavo podatkov pri fizičnih osebah so postavili pri 200 tisoč evrih, vendar bo komisija to mejo postopoma zniževala, in sicer že v nekaj dneh do meje 150 tisoč evrov.

Vsi prejemki niso v javnem interesu Komisija je, kot trdi, pred objavo opravila test javnega interesa. Zaradi tega po njihovih besedah tudi ne objavljajo popolnoma vseh transakcij do zadnjega evra poimensko, temveč le največje.

Objavljeni podatki za fizične osebe so objavljeni v zneskih, ki so bili nakazani na transakcijske račune prejemnikov, torej po odbitku prispevkov in akontacije dohodnine ter morebitnih drugih davkov. Iz objave so trenutno izvzete plače, potni stroški in nadomestila materialnih stroškov, še pojasnjujejo v KPK

KPK noče kriminalizirati prejemnikov honorarjev Komisija ob tem ponovno poudarja, da je treba problem honorarnih zaslužkov rešiti na sistemski ravni, zato je v tej zadevi uvedla sistemsko preiskavo, ni pa še sprejela nobenih sklepov.

Dodajajo, da namen objave podatkov ni v kriminaliziranju in obsojanju posameznikov, prejemnikov proračunskih sredstev, ampak na preprost in sistematičen način prikazati javno dostopne podatke ter s tem omogočiti preprosto, hitro in učinkovito uporabo ter obdelavo zainteresiranim javnostim in drugim nadzornim institucijam.