Torek, 23. 2. 2016, 9.44
7 let, 1 mesec
Kolar Celarčeva želi uvesti tobačni cent, licenčnine in prepoved kajenja v medijih
Ministrstvo za zdravje v javno razpravo pošilja predlog sprememb protikadilskega zakona, s katerim bodo v slovenski pravni sistem preneseni evropska direktiva in drugi ukrepi, ki jih nalaga Svetovna zdravstvena organizacija.
Zadali smo si cilj, da bomo zmanjšali posledice škodljivega kajenja v prihodnjih letih. Želimo, da bi kadilo manj kot pet odstotkov prebivalstva, je dejala ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc.
Direktiva nalaga prepoved prodaje tobačnih izdelkov z aromami in dodatki, na embalaži bodo morali biti navedeni podrobni podatki o sestavinah. S spremembami zakonodaje želijo preprečiti ponarejanje tobačnih izdelkov in prepovedati njihovo prodajo prek interneta.
Spremembe bodo prinesle tudi popolno prepoved oglaševanja, tobačnih izdelkov in kajenja pa se ne bo smelo prikazovati v medijih. Na sprednji in zadnji strani cigaretne škatlice bodo opozorila in informacije za opuščanje kajenja prekrivale 65 odstotkov površine.
Ukrepi so usmerjeni zlasti v zmanjševanje kajenja med mladoletnimi. Porast števila kadilcev opažajo namreč zlasti med dekleti in mladimi mamicami, kar je za družbo zelo slabo, je dejala Kolar Celarčeva.
Pogovarjajo se tudi o uvedbi tobačnega centa, ki bi ga – enako kot licenčnine – uporabili za izvedbo preventivnih ukrepov in ozaveščanje o nevarnostih kajenja. Glede tega še potekajo usklajevanja, gotovo pa lahko pričakujemo podražitve tobačnih izdelkov, saj je to zelo učinkovit ukrep za zmanjševanje kajenja, je poudarila ministrica. Predvideni so tudi ukrepi za preprečevanje trgovanja na črnem trgu.
Ministrstvo zavrača očitke, da protikadilski zakon iz leta 2007 naj ne bi deloval. Posledica prejšnjega protikadilskega zakona je zmanjšanje števila pokajenih cigaret, čeprav se število kadilcev znova povečuje, poudarjajo na ministrstvu.