Ponedeljek, 14. 12. 2015, 17.35
7 let, 2 meseca
Kaj morate vedeti o nedeljskem družinskem referendumu?
V nedeljo bomo slovenski državljani šli na referendum o noveli zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih (ZZZDR).
Državni zbor je marca letos na predlog Združene levice z glasovi strank ZL, SD, ZaAB, SMC in nekaj glasovi DeSUS sprejel novelo ZZZDR (ključne spremembe predstavljamo spodaj). A ker je bila o tej noveli vložena zahteva za razpis referenduma, trenutno še velja stara različica zakona.
Ustavni pravnik Jurij Toplak pa je za Večer pojasnil, da je referendum dopusten, ker ločimo dve skupini pravic – ene so z ustavo varovane, druge niso. "Vzemimo na primer pripadnike albanske ali kitajske narodnosti, ki jih v Sloveniji ne manjka. Oni ne uživajo mnogih pravic, ki jih imajo pripadniki madžarske in italijanske manjšine. /…/ Ljudstvo bi lahko prek poslancev in z referendumi podeljevalo in odrekalo pravice in ugodnosti Albancem in Kitajcem, medtem ko bi lahko tako svobodno odločali pri Italijanih in Madžarih le o tistih pravicah, ki z ustavo niso varovane in s tem spadajo v drugo od prej omenjenih skupin. Tudi 'gay marriage' in 'gay adoption' v Sloveniji nista ustavni pravici," je poudaril Toplak.
Če novela ne bo zavrnjena, bo začela veljati šest mesecev po objavi v uradnem listu.
Nič ne jemlje, nekaterim pa daje možnost za tisto, česar doslej niso imeli. Zato bo @BorutPahor glasoval ZA #casjeZA pic.twitter.com/4EUufKds6g
— Čas je ZA (@casjeZA) December 10, 2015
Nasprotniki spreminjanja in pobudniki referenduma pa trdijo, da novela daje prednost potrebam odraslih in zapostavlja pravice otrok. Opozarjajo, da bo zakon imel številne posledice:
- posvojitve v homoseksualne pare - Ker homoseksualni pari po naravni poti ne morejo imeti otrok, naj bi prihajalo do umetnih oploditev za lezbične pare in trgovine z materinstvom (oboje je za zdaj v Sloveniji prepovedano). - Spremembe šolskih programov. Navajajo učno gradivo Ljubezen je ljubezen, ki je že v uporabi in otroke navaja na to, da se že v zgodnjem otroštvu sprašujejo o svoji spolni identiteti. - Ukinitev poimenovanja mati in oče ter uvedba oznak starš ena in starš dva. Kot primer navajajo obrazec eAstistenta, ki je to prakso že prevzel.
Trdijo, da bi vsakršno diskriminacijo istospolnih lahko odpravili s spremembo zakona o registraciji istospolne partnerske skupnosti in ustreznih področnih zakonov.
Največja vladna stranka očitno sploh ne ve, kaj je sprejela. Pravi, da novi ZZZDR sploh ne posega v posvojitve. #fail pic.twitter.com/tMggCJRQbo
— Mlada Slovenija (@MladaSlovenija) December 12, 2015