Petek,
4. 7. 2014,
21.53

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Alenka Bratušek

Petek, 4. 7. 2014, 21.53

8 let, 7 mesecev

Kaj bi se lahko hrvaški premier naučil od Alenke Bratušek?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Država je bila na kolenih, omenjalo se je trojko, jasno je bilo, da mora nekdo poprijeti za delo. Da je Miro Cerar takrat okleval, ona pa se je odločila, je za Jutarnji list dejala Bratuškova.

"Za to je bilo potrebnega veliko poguma, ni bilo lahko," je v intervjuju za hrvaški časnik Jutarnji list o svoji odločitvi, da prevzame položaj predsednice vlade, povedala premierka v odhajanju Alenka Bratušek. Na predčasnih volitvah sicer pričakuje oblikovanje levosredinske koalicije, ki se bo, kot je dejala, ukvarjala s pozitivnimi projekti in pretrgala z vrsto slabih potez vlade Janeza Janše, predvsem pa pometla s "tajkunsko privatizacijo".

Janković je želel kadrovati politično "Delala sem z Zoranom Jankovićem, a je bilo nesoglasij veliko. Ključna težava je bilo kadrovanje, saj je Janković vztrajal, da na ključna mesta pridejo ljudje po političnih merilih, s čimer se nisem strinjala. Kar zadeva mene, še naprej vztrajam pri programu in vsebinah, za katere smo se zavzemali, ko smo osnovali PS, in rezultati so vidni," pa je o sodelovanju s predsednikom PS Jankovićem povedala Bratuškova. Ob tem je dodala, da se politika ne sme vpletati v gospodarstvo.

Kako se je Slovenija dvignila Pri reševanju Slovenije je bilo po njenih besedah ključno znova vzpostaviti verodostojnost države doma in v tujini: "Takoj smo se lotili reševanja bančnega sistema, da smo naredili prostor za pozitivno rast gospodarstva." Bančno sanacijo smo, kot je povedala, uspešno končali, nato pa smo se lotili boja s sivo ekonomijo, s katerim smo v državni proračun dobili dodatnih 100 milijonov evrov. "Naše korake so kot pozitivne prepoznali mednarodni trgi, obrestne mere so upadle, javnost nam je začela zaupati, zato se je povečala tudi poraba," je povedala in dodala, da so vsi ti ukrepi povzročili spreminjanje gospodarskih gibanj, BDP pa je prvič v šestih letih začel rasti.

Kaj čaka njene naslednike Kaj je ostalo nedokončano in čaka novo vlado? Bratuškova pravi, da je to predvsem področje zdravstva. "Ključno je, da se sistem modernizira. Pomembna vprašanja so dodatno zavarovanje, javni nakupi in varčevanje. Sama se zavzemam za javno, vsem dostopno in kakovostno zdravstvo. To je naša prednost, ki jo moramo ohraniti," je povedala.

Bratuškova ne bi prodala Mercatorja O prodaji Mercatorja hrvaškemu Agrokorju je ponovila, da je najbolj pomembno, da novi lastnik izpolni vse svoje obveznosti, ko govorimo o ohranjanju delovnih mest in spoštovanju dobaviteljev, in dodala: "Mercatorja ni prodala vlada Alenke Bratušek, prodan je bil veliko prej, ko je vlada Janeza Janše premaknila delnice iz državnega lastništva v nekatera podjetja in banke. Posledica tega sta bila upad vrednosti delnic Mercatorja in prodaja. Jaz osebno Mercatorja ne bi prodala."

"Odnosi med Slovenijo in Hrvaško so odlični" O odnosih med Slovenijo in Hrvaško pa je dejala, da so odlični, k čemur naj bi veliko pripomogel lanski vstop naših južnih sosedov v EU. Ob odprtih vprašanjih med državama upa, da bo arbitražno sodišče v Haagu odločilo v korist Slovenije, v zvezi s sporom z nekdanjimi varčevalci Ljubljanske banke pa sporoča, da morata obe državi spoštovati določila memoranduma z Mokric.

Ženske so uspešnejše od moških O novem slovenskem komisarju v EU meni, da imamo v Sloveniji vrsto kompetentnih ljudi. "Menim, da bi moralo biti na položaju v Bruslju in tudi drugje več žensk, saj smo, ko se nečesa lotimo, v tem veliko bolj uspešne kot moški. To lahko vidimo v številnih primerih."