Sreda,
10. 3. 2021,
11.04

Osveženo pred

3 leta, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,20

2

Natisni članek

Natisni članek

Koronavirus epidemija

Sreda, 10. 3. 2021, 11.04

3 leta, 8 mesecev

Največ okužb je med delovno aktivno populacijo #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,20

2

Jutri bo minilo leto dni, odkar je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) razglasila pandemijo. In čeprav epidemija v Sloveniji te dni stagnira, je največ okužb še vedno med delovno aktivno populacijo. Precej manj okužb je v domovih za starejše. Tudi število smrti je tako med stanovalci domov za starejše kot v splošni populaciji precej padlo. 

Infekcijska klinika
Novice Koronavirus v Sloveniji: včeraj potrdili 952 okužb #video

Na današnji novinarski konferenci v zvezi z aktualnim stanjem glede bolezni covid-19 je Nuška Čakš Jager, namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni, spregovorila o epidemioloških razmerah tako doma kot tudi po svetu. Na ravni države je med posameznimi regijami obalno-kraška še vedno obarvana rdeče, rumeni pa sta posavska in jugovzhodna regija, čeprav se v zadnjih dneh razmere počasi poslabšujejo. Specifičnega vzroka za večje širjenje virusa v lokalnih okoljih sicer na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) niso zaznali. Kot je pojasnila Čakš Jagrova, gre za neznane vire okužb in pričakovana nihanja, ki niso povezana s kakšnimi večjimi izbruhi.

Največ okužb je med delovno aktivno populacijo

Glede na starostno strukturo je okužb še vedno največ med delovno aktivno populacijo, največ v starostni skupini od 35 do 54 let. Precej manjše je število potrjenih primerov v visokih starostnih skupinah, med stanovalci domov za starejše pa se je delež okužb zelo znižal. Tako so v domovih po navedbah Čakš Jagrove v zadnjih dveh tednih potrdili le 15 okužb, večinoma med novimi stanovalci. Ta številka je po njenih besedah izjemno spodbudna, poroča STA.

Nuška Čakš Jager, namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni, je na današnji novinarski konferenci spregovorila o epidemioloških razmerah tako doma kot tudi po svetu.  | Foto: STA , Nuška Čakš Jager, namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni, je na današnji novinarski konferenci spregovorila o epidemioloških razmerah tako doma kot tudi po svetu. Foto: STA ,

Tudi število smrti je tako med stanovalci domov za starejše kot v splošni populaciji precej padlo. Še vedno razmeroma visok delež smrti v mednarodni primerjavi Čakš Jagrova pripisuje različni metodologiji in načinu poročanja. V Sloveniji namreč vse smrti v 28 dneh po začetku bolezni pripišejo bolezni covid-19, pozneje pa bo po njenih besedah bistveno lažje presoditi, koliko jih je bilo neupravičeno označenih za smrt zaradi ali s covid-19.

Na NIJZ spremljajo tudi okužbe pri otrocih, mladostnikih in pedagoškem osebju. Po ponovnem odprtju šol so po besedah Čakš Jagrove med učitelji zaznali porast okužb, a gre to pripisati hitremu testiranju. Med otroki je trend stalen pri vrtčevskih otrocih in znaša 1,7 odstotka, medtem ko se trend po odprtju šol pričakovano viša v osnovnih šolah. Pričakovati je tudi več okužb v srednjih šolah. Kot je zagotovila Čakš Jagrova, razmere spremljajo vsak dan in opozarjajo na upoštevanje ukrepov. Kot je še pojasnila, gredo v karanteno vsi učenci iz razreda, v katerem so zaznali okužbo. Kar pa zadeva učitelje, morajo v karanteno le tisti, ki so v to napoteni.

vitamin D
Novice Nove študije: vitamin D nima učinka na prebolevanje covid-19

Po svetu potrdili več kot 114 milijonov primerov okužbe

V Sloveniji je število potrjenih primerov na 100 tisoč prebivalcev v zadnjih 14 dneh padlo pod 500, pri tem številu pa nas prehitevajo Slovaška, Češka in Malta. Čakš Jagrova je med drugim predstavila epidemiološko situacijo po svetu, ki se po njenih besedah ponovno nekoliko spreminja. Če smo po novem letu zaznavali upad števila potrjenih primerov in se je krivulja obrnila navzdol, trenutno znova opažamo porast, večinoma na račun Evrope, je dejala.

Do osmega tedna letošnjega leta je bilo po svetu skupaj potrjenih več kot 114 milijonov primerov okužbe in več kot dva milijona smrti. V EU je bilo do 9. marca več kot 23 milijonov potrjenih primerov okužbe in 563.300 smrti. O največ primerih so poročali iz Francije, Italije, Poljske in Nemčije, največ smrti pa je bilo v Italiji, na Češkem, v Franciji, na Poljskem in Slovaškem, piše STA.

Covid-19
Novice Alarm zaradi laži, ki ogrožajo konec epidemije