Četrtek,
2. 6. 2011,
19.22

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ljubica Jelušič

Četrtek, 2. 6. 2011, 19.22

8 let, 7 mesecev

Jelušičeva: Urjenje lastnih vojakov ključno za razvoj slovenske vojske

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Zavedanje, "da svoje vojake uriš sam, je bilo ključno za poznejši razvoj slovenske vojske, pa tudi za občutek, da smo zares samostojna in suverena država", je dejala obrambna ministrica.

"Da smo zares samostojna država, se dodobra zavedamo šele v zadnjih letih, ko spremljamo naše vojake in vojakinje, ki sodelujejo pri urjenju tujih vojska, zato da bi bile te sposobne varovati svoje domovine," je na slovesnosti ob 20. obletnici prisege prvih slovenskih vojaških nabornikov na Igu pri Ljubljani dejala ministrica Ljubica Jelušič. Ob tem je izrazila ponos nad vsemi tistimi "vizionarji, ki so se pred 20 leti razumeli, da se suverenost države gradi tako, da se jo začne delati z lastnimi vojaki". Jelušičeva: Odločitev za naborniško vojsko je bila takrat pravilna Posebnost prve generacije slovenskih nabornikov, tako na Igu kot v Pekrah, je po besedah ministrice bila, da je postavila pravila popolnjevanja prve slovenske vojske. "Takrat sta bili namreč dve možnosti, in sicer da bo bodoča slovenska vojska naborniška ali poklicna. Tisti, ki ste zelo dobro vedeli, kaj nas čaka, ste se zavzemali za naborniško in imeli ste prav, ker je takrat Slovenija za obrambo potrebovala veliko število vojakov," je dejala. "Slovenci se zavedamo, da je treba kdaj tudi kaj tvegati" To, da je Teritorialna obramba takrat sprejela prve nabornike, je bilo po besedah Jelušičeve sicer veliko tveganje za tiste, ki so jih sprejeli, pa tudi za same nabornike in njihove družine: "To pa zgolj kaže na to, da se Slovenci zavedamo, da je treba kdaj tudi kaj tvegati."

Naborniki takrat prvič niso prisegli, da bodo za domovino žrtvovali življenje Ministrica je tudi spomnila, da naborniki takrat v prisegi prvič niso prisegli, da bodo za domovino žrtvovali življenje, pač pa da bodo odgovorno izvrševali svoje dolžnosti pri obrambni domovine. To pa je bil pomemben korak naprej za takratne razprave, saj "smo trdili, da je svetost življenja vendarle pomembnejša od tistega, kar od tebe pričakuje država", je dejala in poudarila, da je življenje vendarle največ, kar ima posameznik.