Aktualna vlada je bila "postavljena po nepoštenih volitvah". "Kar se postavi z manipulacijo in lažjo, tako tudi živi in tako tudi propade," je ob 27. obletnici SDS povedal njen predsednik Janez Janša.
Janša je v nagovoru udeležencem slavnostne akademije na Bledu spomnil na širok politični spekter šestih, pozneje celo sedmih strank, ki je v času slovenskega osamosvajanja sestavljal Demos. Ta demokratični spekter je imel nasproti sile, ki so zagovarjale v temelju nasprotna stališča. Demos je namreč za razliko od strank, ki so temeljile na komunistični partiji, zagovarjal demokratično Slovenijo brez ostalin preteklosti.
Velika zimska pozeba
Samostojnost Slovenije je Demos uspel uresničiti, pri vprašanju demokratizacije pa se je zapletlo, je povedal Janša. Veliko stare vsebine se je namreč po njegovih besedah pretočilo v nove institucije. Slovenija je na ta način postala država v tranziciji, ki se še danes ni končala. Tudi strankarsko je bila po pomladi v začetku 90. po besedah prvaka SDS na delu "velika zimska pozeba". Od strank, ki so sestavljale Demos, so danes namreč ostale le še SDS ter "deloma" NSi in SLS. Tako je Slovenija danes v političnem položaju, ki je po Janševi oceni celo težji kot v času oblikovanja Demosa.
Ne more biti samo SDS poklicana k boju za normalnost
Ponovno je opozoril, da je bila aktualna vlada "postavljena po nepoštenih volitvah". "Kar se postavi z manipulacijo in lažjo, tako tudi živi in tako tudi propade," je povedal. Prav to se bo po Janševem prepričanju zgodilo politiki, ki "ukinja spol in organizira razprave o sovražnem govoru", v ozadju pa se pripravlja že tretji rop slovenskih bank. Kot je poudaril, je SDS edina stranka, ki je vsakič znova opozarjala na potrebo po prenovi političnega sistema, na potrebo po drugi republiki, in tudi pripravljala politične koncepte v tej smeri. Vendar pa danes "tudi mi potrebujemo zaveznike". "Ne more biti samo SDS poklicana k boju za normalnost," je dejal.
Rezultati referenduma o noveli zakona o zakonski zvezi, na katerem je večina zavrnila predlagano ureditev, po besedah prvaka SDS v tem pogledu opogumljajo. "Rezultat priča o tem, da nismo sami," in obeta, da se zavezništva lahko ponovno gradijo, oblikujejo in na koncu tudi zmagajo, je poudaril Janša. Med izzivi takšnega političnega kroga je Janša omenil spremembe volilnega sistema. Izpostavil pa je tudi pomanjkljivosti v obrambnih sposobnostih države. Evropi namreč grozi največji migrantski val v zgodovini človeštva, če dogovori, sprejeti na evropski ravni, v prihodnjih tednih ne bodo začeli veljati.
1