Četrtek, 16. 7. 2015, 21.23
8 let, 8 mesecev
Erik Brecelj: V to zgodbo sem vstopil naivno
Erik Brecelj že vrsto let opozarja na korupcijo v zdravstvu, njegova številna opozorila, tudi pristojnemu ministrstvu, pa naj bi romala v koš. Tako imenovani žvižgač si je pa pred mesecem dni prislužil opozorilo zaradi kršitve delovnih obveznosti, tako rekoč opomin pred krivdno odpovedjo. Nekateri menijo, da je opomin posledica vztrajnega opozarjanja na napake v sistemu, ki je prihajalo iz Brecljevih ust.
Vsi v tej državi se zavedamo, da je treba izkoreniniti korupcijo v javni upravi, da je treba sume o korupciji prijaviti pristojnim organom, da je pomembno zvišati etične norme tako v javnem kot zasebnem sektorju. A velika večina ljudi, ki ima tovrstne informacije, z opozarjanjem in izpostavitvijo tvega svojo službo.
Danes ne bi ravnal enako: "Nikomur ne svetujem, da bi se spustil v kaj podobnega, saj obstaja velika verjetnost, da bi končal na psihiatriji v Polju." Po toliko letih boja z mlini na veter zdaj ve, kako sistem deluje, kje so vzvodi, kako je, "ko hočeš dobro, pa te napade zdravniška zbornica, kjer imajo svoje lovke". "Šele zdaj sem se začel zavedati, v kaj sem se spustil," ugotavlja sogovornik.
Kljub dolgoletnemu vlačenju po sodiščih pa Perić zatrjuje, da bi danes ravnal popolnoma enako: uprl bi se kriminalu.
Ugotavljajo še, da negativne posledice, ki so jih pri nas ali v tujini trpeli znani prijavitelji, močno vplivajo na pogum ljudi. Prav tako v Sloveniji še vedno velja veliko nezaupanje do prijaviteljev koruptivnih dejanj, ki velikokrat obveljajo kot izdajalci.
Da bi resnica le prišla na dan, imamo na voljo možnost anonimne prijave. A problem anonimnih prijav je tudi v tem, da je v njih premalo podatkov za nadaljnjo preiskavo, zato jih KPK veliko tudi zavrže.
"Petim prijaviteljem je komisija identiteto prikrila oziroma zaščitila z dodelitvijo kodnega imena," pojasnjujejo na KPK.
In čeprav so tudi anonimne prijave dragocen vir, si bolj kot anonimnosti in prestrašenih sodržavljanov želimo razmer v družbi, v katerih se ljudem ne bo treba bati, ko se s prijavo korupcije ali odklonskih dejanj javno izpostavijo za zaščito skupnih vrednot in javnega interesa, pravijo v Transparency International Slovenija.