Petek,
6. 5. 2011,
11.02

Osveženo pred

3 leta, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

nadomestilo

Petek, 6. 5. 2011, 11.02

3 leta, 8 mesecev

Duša Trobec Bučan se odpoveduje pravici do nadomestila plače

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Nekdanja ministrica za lokalno samoupravo in regionalni razvoj Duša Trobec Bučan je mandatno-volilni komisiji državnega zbora sporočila, da se odpoveduje pravici do nadomestila plače.

Kot je zapisala v dopisu komisiji, je ob zaprosilu za nadomestilo plače izhajala iz dejstva, da v času imenovanja za državno sekretarko v Službi vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko, torej ob nastopu svoje prve politične funkcije, z ministrstvom za pravosodje ni imela sklenjenega sporazuma v smislu 152. b člena zakona o javnih uslužbencih, ki bi ji omogočil - po prenehanju politične funkcije - vrnitev na prejšnje uradniško delovno mesto na omenjenem ministrstvu. Brez javnega razpisa ne more zaprositi za zaposlitev na pravosodnem ministrstvu "Zaradi navedenega in zaradi dejstva, da sem opravljala dve politični funkciji, torej ni zakonitih pogojev niti za moje zaprosilo niti za ponudbo ministra za pravosodje (preko medijev), da brez predhodnega javnega razpisa zaprosim za zaposlitev na ministrstvu za pravosodje," je zapisala Trobec Bučanova. Ne glede na navedeno pa se odpoveduje pravici do nadomestila plače, je še dodala. Mandatno-volilna komisija ji je nadomestilo že odobrila Kot je znano, je Duša Trobec Bučan odstopila z ministrskega mesta po treh mesecih ministrovanja in nato zaprosila za nadomestilo plače. Vodja mandatno-volilne komisije državnega zbora Bojan Kontič ji je nadomestilo odobril. Pravosodni minister Aleš Zalar je izjavil, da na ministrstvu za pravosodje imajo primerno delovno mesto zanjo in da do nadomestila ni upravičena, če se bo odločila, da službe ne sprejme.

Juri: Pravilno in ustrezno dejanje Vodja poslancev SD Dušan Kumer o odločitvi Trobec Bučanove pravi, da je to "edino racionalno, pametno in odgovorno dejanje, če misli ostati v očeh slovenske javnosti kot ministrica, ki je ravnala etično". Vodja poslanske skupine Zares Franco Juri odločitev pozdravlja kot pravilno in ustrezno dejanje, vodja poslanske skupine LDS Borut Sajovic pa kot "pravilno, moralno in pošteno".

Presečnik: Edina pravilna odločitev Odločitev Trobec Bučanove je "edina pravilna, sicer bi bilo treba preveriti upravičenost do prejemanja tega nadomestila, glede na to, da je bilo v javnosti s strani ministra za pravosodje jasno rečeno, da jo delovno mesto na ministrstvu čaka", pa pravi vodja poslanske skupine SLS Jakob Presečnik. V SDS odločitve Trobec Bučanove niso posebej komentirali. So pa v pisnem odgovoru ocenili, da so v koaliciji zaradi razbremenitve vlade ponovno preusmerili pozornost javnosti na t.i. poslanske privilegije.

Pravica do nadomestila je zakonsko dopustna Vodja poslanske skupine DeSUS Joško Godec osebno ocenjuje, da je Trobec Bučanova verjetno videla, kaj pomeni medijski napad na njeno prejšnjo odločitev. Sam bi na njenem mestu pisno od pravosodnega ministra zahteval sklep, na podlagi katerega lahko nastopi službo na pravosodnem ministrstvu, da je tisto, kar ponuja prek medijev, res pravno veljavno in pravilno. Kot poudarja Godec, je pravica do nadomestila zakonsko dopustna, zakon pa je tudi ne pogojuje s tem, koliko časa je bil nekdo minister.

Erjavec je vesel odločitve nekdanje ministrice Predsednik DeSUS Karl Erjavec pa je ob robu obiska lokalnega odbora stranke v Izoli opozoril, da so bile stvari tudi iz pravnega vidika nejasne, saj se ni vedelo, ali Trobec Bučanovo dejansko čaka služba na pravosodnem ministrstvu. Sicer pa je Erjavec vesel odločitve nekdanje ministrice. Podobno kot je visok standard politične prakse postavil že nekdanji minister za lokalno samoupravo Henrik Gjerkeš s svojim odstopom, je Trobec Bučanova po njegovem podobno postavila nov standard glede prejemanja nadomestil.

"Propagandna fora" "Zakon je jasen, DeSUS pa se hoče na ta način pokazati kot ljudem blizu. Propagandna fora, ki pa nima nobenega realnega efekta na finančno stanje v državi," pa meni prvak SNS Zmago Jelinčič.

V pripravi je nov zakon, ki bi uredil to področje Ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs je sicer spremembe ureditve prejemanja nadomestil napovedala že februarja z zakonom o funkcionarjih. Z njim naj bi pravico prejemanja nadomestil plače po izteku mandata omejili.

SD bi dal nadomestilo največ 12 mesecev Po Kumrovih besedah so poslanci v SD že pred časom pripravili svoje predloge, ki naj bi bili sestavni del razprave o tem zakonu, ko ga bo ministrstvo predlagalo. Med njihovimi predlogi je bil tudi ta, da bi vsak poslanec, ne glede na trajanje njegovega mandata, imel tri mesece nadomestila, nato pa za vsako leto opravljanja poslanske funkcije še mesec dni, največ pa 12 mesecev.

Juri je mnenja, da bi se pri institutu nadomestila morali pogovoriti najprej o preprečevanju zlorab, nato pa tudi o samih kriterijih za priznanje nadomestila. Kot je dejal, bi morali razmišljati o nekaterih omejitvah, denimo ko gre za prostovoljni odstop. Upoštevati bi kazalo, koliko časa je nekdo delal, absolutno bi morali rezati dodatke, kot je regres.

Sajovic: Zadeve morajo biti sorazmerne Sajovic je prepričan, da če si "tri mesece na funkciji, ne moreš pričakovati nadomestila za eno leto, zadeve morajo biti sorazmerne". Na podlagi nekaterih primerov v DZ ugotavlja, da je čas za razmislek o novelaciji rešitev, da bodo te "realne, življenjske in prilagojene razmeram v družbi". Če nekdo, ki izgubi službo, prejema le 70-odstotno nadomestilo, potem bi bilo prav, da dajo zgled tudi poslanci, poudarja. Rezerve pa vidi tudi v podjetjih v državni lasti, kjer imajo ljudje, ki jih vodijo, plače, ki presegajo ministrsko ali predsedniško.

SDS: Vlada naj se tega loti radikalno Tudi v SDS so zapisali, da ne bi bilo odveč, če bi vlada radikalno posegla še v privilegije oz. nadomestila po izteku mandatov managerjev v podjetjih, v katerih ima država vsaj kontrolni delež, pa v tihe lastnike tihih družb, ki preusmerjajo javni denar v zasebne žepe, v petinsko delo funkcionarjev, itd. Vladi in koaliciji predlagajo, naj se, če že razmišljata o privilegijih poslancev, tega lotita radikalno: funkcionar bi nadomestilo prejemal le še en mesec po izteku mandata.

Presečnik pravi, da bi bilo zagotovo potrebno urediti nekatere stvari. Pojasnjuje, da je bila že pred časom ustanovljena delovna skupina s strani poslancev vseh poslanskih skupin. Predlogi - tudi sami so jih dali nekaj - so žal ostali v predalu. Med njimi je bil tudi predlog za znižanje višine nadomestila, pa tudi da je čas njegovega prejemanja odvisen od število let mandata.

V poslanski skupini DeSUS bodo o spremembah zakonodaje razpravljali, ko bodo predlogi podani v razpravo. Je pa Godec že zaprosil za primerjalno analizo ureditve te pravice v drugih državah.