Ponedeljek, 20. 5. 2013, 16.27
5 let, 8 mesecev
"Družinski zdravniki so na dnu plačilne lestvice zdravnikov"
Po njihovih navedbah bi namreč v Sloveniji potrebovali še okoli 500 družinskih zdravnikov. Kot so povedali na novinarski konferenci, so družinski zdravniki preobremenjeni, zato ne morejo več normalno opravljati svojega dela.
Pojasnil je, da v odboru iščejo rešitev, kako družinske zdravnike razbremeniti različnih administrativnih del ter kako mlade zdravnike navdušiti za specializacijo v tej stroki. Kot je dejal, bo treba najti spodbude, s katerimi se bo število specialistov družinske medicine povečalo.
"Stvar še ni tako daleč, da bi se začel zakonodajni postopek, je še v fazi premlevanja," je še dejal Rifel in dodal, da letos sprememb najbrž še ne bo.
O težavah družinskih zdravnikov je spregovorila tudi predsednica združenja Danica Rotar Pavlič, ki je povedala, da se vse pogosteje soočajo z ljudmi, ki jih je ekonomska stiska privedla na rob preživetja. Bolj pogosti so tudi primeri, ko bolniki nimajo urejenega osnovnega zdravstvenega zavarovanja in jih zdravijo z zdravili iz zaloge, je pojasnila.
Težavo pomanjkanja družinskih zdravnikov v Sloveniji prepoznava tudi Zdravniška zbornica Slovenije. Po besedah predsednika zbornice Andreja Možine deležnikom v slovenskem zdravstvu ni jasno, kako so takšno stanje dopustili, "da smo ustvarili razmere, ko zdravniki družinske medicine ne morejo več normalno opravljati svojega dela". Dodal je, da v zbornici popolnoma podpirajo vse usmeritve, da se to vprašanje prioritetno reši na nacionalni ravni.