Torek, 1. 7. 2014, 7.48
8 let, 7 mesecev
Delavec velenjskega rudnika: Zahtevajo, da se mi odpovemo vsemu (video)
Šabanović je tudi dejal, da so stavko nameravali napovedati za 7. julij, saj se stavkovni sporazum, podpisan marca letos med podjetniškim sindikatom, upravo rudnika in Holdingom Slovenske elektrarne (HSE), ne spoštuje. Po njegovi oceni je bilo neizplačilo letošnjega regresa le "kaplja čez rob," ki je povzročila spontani "štrajk".
Član pogajalske skupine Aleksander Kavčnik je dejal, da zahtevajo izplačilo zaostanka plač iz let 2012 in 2013 do konca letošnjega leta in zagotovilo izplačila plač po kolektivni pogodbi do 18. v mesecu, v nasprotnem bodo takoj začeli stavkati. Tretja stavkovna zahteva je izplačilo regresa v višini nekaj manj kot 800 evrov in nagrade ob 3. juliju dnevu rudarjev do 18. julija, četrta zahteva pa se nanaša na ohranitev obstoječih pravic zaposlenih v primeru prisilne poravnave ali stečaja ali rudnika.
Velenjski rudarji v primeru neizpolnitve njihovih stavkovnih zahtev napovedujejo, da bodo prenehali odkopavati premog, kar posledično pomeni ustavitev Termoelektrarne Šoštanj (Teš), kjer so povedali, da imajo trenutno na deponiji približno 395.000 ton premoga. "Ob trenutni povprečni porabi premoga med 10.000 in 11.000 ton na dan, to pomeni nadaljnjo obratovanje Teša naslednjih 35 do 40 dni brez dobave premoga iz Premogovnika Velenje," še navajajo v družbi.
Tretji scenarij pa predvideva dvig produktivnosti za petino, kar po mnenju Pohorca ni moč doseči zaradi varnostnih razlogov. Neuradno naj bi bilo po načrtu prestrukturiranja premogovnika presežnih 100 delavcev. Od junija lani pa do konca maja letos se je upokojilo 32 delavcev. Lani naj bi imel Premogovnik Velenje za 29 milijonov evrov izgube, dolgovi pa naj bi skupno znašali 60 milijonov evrov.
V HSE pravijo, da je premogovnik v težki finančni in likvidnostni situaciji zaradi napačnih odločitev in dejanj iz preteklosti, od vnaprej določene cene premoga do ukvarjanja z dejavnostmi, ki niso povezane s kopanjem premoga in ki so Premogovniku Velenje skozi leta prinašale izgubo. Če bodo pogajalska izhodišča nerealna in bodo namesto na dialogu temeljila na grožnjah, bo ogrožen ne le obstoj premogovnika, temveč tudi Termoelektrarne Šoštanj in projekta TEŠ 6, s tem pa posredno celotne skupine HSE, opozarjajo.
"Upam in verjamem, da bomo z nadaljnjimi pogajanji dosegli sprejemljiv dogovor za obe strani. Predvsem pa si želim, da bi za zgrešene odločitve, ki imajo milijonske posledice, končno nekdo odgovarjal," dodaja Blaž Košorok, generalni direktor HSE.