Nedelja,
7. 12. 2014,
18.27

Osveženo pred

5 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Danes Danes

Nedelja, 7. 12. 2014, 18.27

5 let, 9 mesecev

Danes v Danes: Ptujsko podjetje je prepričalo tudi Američane

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V informativni oddaji Danes med drugim o razcvetu nepremičninskega trga v Slovenskih goricah, o veselem decembru in pijanih voznikih ter o ptujskem podjetju, ki je prepričalo celo Američane.

Industrijske hale v Avstriji so polne, pri nas pa slaba banka pod vodstvom Šveda Torbjorna Monssona prvi prazni industrijski hali prodaja kot stransko škodo milijardne bančne luknje. To je prva vidna poteza drago plačane uprave DUTB, ki tako odpira razprodajo nepremičnin po državi. Po novem letu bo na prodaj kar 215 stanovanj v elitni koprski soseski Nokturno, ki je danes naselje duhov. Za 23 milijonov evrov je slaba banka stanovanja kupila od propadlega grosupeljskega gradbinca. Soseska že peto leto propada. Infrastruktura je tako močno načeta, da bodo stanovanja na slabi banki še pred prodajo obnavljali. Medtem ko elitne soseske na Obali samevajo, pa se na severovzhodnem delu Slovenije, v Slovenskih goricah, nepremičninski trg povečuje. V zadnjih desetih letih so v občini Benedikt zgradili 150 stanovanj in vsa tudi prodali. Kupci prihajajo iz vse Slovenije, tudi z Obale. Od začetka 90. let se je tako na račun priseljencev število občanov povečalo za tretjino. In povpraševanje ne pojenja. Potencialni investitorji, ki jih občina ustrezno podpira, tako za prihodnja leta že načrtujejo gradnjo še 40 stanovanjskih hiš in 60 stanovanj. Nekdanji bankir Marko Voljč v popolni tajnosti pripravlja ekipo, ki naj bi v prihodnjih mesecih zamenjala Mira Cerarja in oblikovala tako imenovano tehnično vlado, danes poroča Požareport. V organizacijo z imenom Act tank Voljč s pismom vabi kar trideset imen, med katerimi so podjetniki, kot so Marjan Batagelj, Franjo Bobinac in drugi najbogatejši Slovenec Sandi Češko. Pa ekonomist Mojmir Mrak, nekdanji minister Žiga Turk in odvetnica Nina Zidar Klemenčič. 33-letni Robert Supančič, ki so ga mariborski kriminalisti po celodnevni iskalni akciji sinoči vendarle pridržali, ima hujše psihične težave. Osumljen je, da je v domači hiši v Zgornji Kungoti umoril lastnega očeta. Menda gre za izjemno inteligentnega človeka, dobrega šahista, pred leti nadvse uspešnega študenta zgodovine na mariborski pedagoški fakulteti. V psihiatrični kliniki so ga obravnavali že pred več kot desetletjem.

Veseli december je tu, s tem pa tudi večje število zabav in več steklenic popitega alkohola. V okviru nacionalne akcije 0, 0 šofer so policisti v prvih urah današnjega dne izvajali poostren nadzor voznikov od Kočevja do Ljubljane. Voznike so ustavljali kot po tekočem traku, v nekaj urah so jih ustavili kar 296. Rezultat nočne akcije je precej spodbuden. "Napihalo" jih je šest, enega so pridržali. Intenzivni poostreni nadzori bodo po vsej državi potekali vse do 20. decembra.

Ta trenutek v ljubljanskem začasnem skladišču embalaže leži okoli 1.400 ton odpadne embalaže. Za njeno recikliranje pri nas skrbi šest zasebnih podjetij, ki milijone služijo na račun proizvajalcev in posredno državljanov. Pivovarn, mlekarn in tako naprej. Eno samo podjetje, podjetje Interseroh, tudi s posli, ki jih regulira ministrstvo za okolje in prostor, letno ustvari več kot deset milijonov evrov prihodkov. Prav to podjetje bi moralo prevzeli teh 1.400 ton odpadne embalaže iz zbirališča ljubljanske Snage. A v podjetju to zavračajo, ker bi to po njihovih besedah zanje pomenilo dodaten strošek.

Ekološka zavest in ravnanje z odpadki pa sta tudi prava njiva za podjetniško obdelavo. Študijska prijatelja, strojnika Miha Horvat iz Ljutomera in Matej Rajh iz Slovenske Bistrice, sta iz popolnoma vsakdanjega opravila – odnašanja smeti v zabojnik – ustvarila inovativen izdelek. In sicer sistem, ki zabojnike za smeti skrije pod zemljo. Za ta podzemni mehanizem jima je Gospodarska zbornica Slovenije podelila bronasto priznanje za najbolj inovativno podjetje.

Gospodarsko sliko Slovenije bodo očitno reševali mladi inovatorji. Ptujskemu podjetju je z mobilno aplikacijo Databox uspelo prepričati eno največjih ameriških trgovskih verig Sears z več kot 270 tisoč zaposlenimi in kar 36 milijardami evrov letnih prihodkov. Podjetje je razpeto med ZDA in domačim Ptujem, kjer deluje razvojni oddelek. Tu je tudi nastala aplikacija, ki vodstvenim kadrom omogoča spremljanje poslovanja kar prek pametnih telefonov.