Nedelja,
9. 11. 2014,
18.27

Osveženo pred

5 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Danes Danes

Nedelja, 9. 11. 2014, 18.27

5 let, 9 mesecev

Danes v Danes: Nočno delo naj bi povzročalo raka

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V informativni oddaji Danes med drugim o odpravljanju posledic poplav po državi, o padcu berlinskega zidu pred 25 leti, o referendumu v Kataloniji in o letini grozdja, ki je letos precej manjša.

Po državi nastajajo nova poplavna žarišča. Predvsem na Notranjskem se razmere še niso umirile. Voda še vedno narašča v Loški dolini, do večera naj bi se dvignila še za 20 centimetrov. Ta voda se bo v prihodnjih dneh razlivala naprej na Planinsko in Cerkniško polje, tam najhujše šele prihaja. V Loški dolini ljudi iz poplavljenih hiš rešujejo s čolni. Številne ceste so namreč poplavljene. Berlinski zid je padel. Na današnji dan pred 25 leti je bila pregrada med Vzhodom in Zahodom podrta. Padec kaže, da lahko ljudje sami oblikujejo svojo usodo, je danes na eni izmed slovesnosti poudarila nemška kanclerka Angela Merkel. Slovesnosti ob obletnici padca zidu, ki so vrhunec dosegle danes, so se začele že v petek, ko so slovesno prižgali 15 kilometrov dolgo verigo s kar 8.000 svetlobnimi baloni, ki sledi poti, kjer je nekoč stal zid. Nemški predsednik Joahim Gauk bo danes zvečer te balone ob zvokih evropske himne Ode radosti spustil v nebo nad Berlinom.

Za Katalonce je danes zgodovinski dan. Bo Katalonija neodvisna država? Da ali ne? Na to vprašanje so danes odgovarjali na vzhodu Španije. A glasovali so le simbolično, saj jim je ustavno sodišče izvedbo referenduma po škotskem vzoru prepovedalo. Katalonci so eden redkih evropskih narodov, ki nima države, a si za neodvisnost prizadeva že leta. Vrste na voliščih vse od jutranjih ur so pokazale njihovo odločnost. Za organizacijo glasovanja se je javilo več kot 40 tisoč prostovoljcev, saj ni bilo ne uradnega volilnega registra ne volilne komisije.

Doma pa vinogradniki in vinarji ta konec tedna proslavljajo svoj praznik, po državi se vrstijo martinovanja. A imajo ta letos nekoliko grenak priokus. Zaradi obilnega deževja poleti in nižjih temperatur je grozdja precej manj. Grozdje so napadali bolezni in škodljivci.

Delavci v Revozu opravljajo triizmensko delo. Veliko jih dela le ponoči. Najnovejša raziskava, ki so jo naredili v Franciji, je pokazala, da deset let dela zunaj običajnega delovnega časa človeške možgane postara za dodatnih šest let in pol. Delo ponoči naj bi povzročalo tudi raka.