Četrtek,
31. 1. 2013,
7.06

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

kajenje

Četrtek, 31. 1. 2013, 7.06

8 let, 7 mesecev

Današnji dan brez cigarete priložnost za opustitev kajenja (VIDEO)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Na ministrstvu za zdravje in Inštitutu za varovanje zdravja RS (IVZ) današnji dan brez cigarete razumejo predvsem kot dodatno spodbudo za opustitev kajenja.

Zadnja anketa IVZ je pokazala, da se delež kadilcev v Sloveniji znižuje. Kljub temu raba tobaka ostaja kriva za skoraj petino vseh smrti pri prebivalcih, starih 30 let ali več.

Za uspešno opustitev kajenja so v Sloveniji kadilcem na voljo različne vrste brezplačne pomoči. Tudi ob letošnjem dnevu brez cigarete bodo po državi potekale številne dejavnosti za spodbujanje opuščanja kajenja, ki jih bodo poleg strokovnih izvajale še nevladne organizacije.

IVZ je anketo o tobaku, alkoholu in drugih drogah izvedel v letih 2011 in 2012, in sicer med prebivalci, starimi od 15 do 64 let. Anketa je pokazala, da kadi 24 odstotkov prebivalcev Slovenije, več moških (skoraj 27 odstotkov) kot žensk (21 odstotkov). Delež kadilcev je najnižji med najvišje izobraženimi in znaša okoli 15 odstotkov.

Po besedah predstavnice IVZ Helene Koprivnikar nekaj manj kot 80 odstotkov kadilcev kadi redno, to je vsak dan. Primerjava z letom 2007 pokaže, da se je delež kadilcev med prebivalci znižal skupno in pri obeh spolih. Znižal se je tudi v nekaterih starostnih skupinah, vendar pa ne med najmlajšimi, starimi od 15 do 24 let, kjer ostaja delež kadilcev okoli 25 odstotkov.

Ugodne spremembe v deležu kadilcev med leti 2007 in 2011/2012 Koprivnikarjeva pripisuje predvsem rednemu zviševanju obdavčitve in s tem cen tobačnih izdelkov ter uvedbi prepovedi kajenja v vseh zaprtih javnih in delovnih prostorih. Zadnja raziskava Eurobarometer iz lanskega leta je pokazala, da je kajenje med Slovenci v povprečju držav članic EU.

Raba tobaka škoduje tako rekoč vsakemu organu v človeškem telesu. Kajenje povzroča številne vrste raka, bolezni srca in ožilja, bolezni dihal, motnje erekcije oz. impotenco, sivo mreno, nizko kostno gostoto, zmanjšano plodnost pri ženskah, pri kajenju v nosečnosti pa nizko porodno težo otroka in prezgodnji porod.

Kadilci v Sloveniji umirajo v povprečju kar 15 let prej kot nekadilci, številna leta pred smrtjo pa preživijo v slabem zdravju. Kajenju pripisujejo vsako sedmo prezgodnjo smrt v starostni skupini od 30 do 44 let in vsako tretjo prezgodnjo smrt v starostni skupini od 45 do 59 let.

V Slovenski zvezi za tobačno kontrolo in javno zdravje ob dnevu brez cigarete posebej opozarjajo na problematiko kajenja pri nosečnicah. Izpostavljenost tobačnemu dimu škodi materi in otroku ter povečuje možnosti zapletov v nosečnosti in pri porodu. Po izkušnjah zveze postanejo mnoge ženske motivirane za opuščanje kajenja šele takrat, ko zdravnik potrdi njihovo nosečnost.

Svetovanje o opuščanju kajenja je učinkovito tako med nosečnostjo kot tudi po porodu. Opustitev kajenja mora biti nenadna. Postopno zmanjševanje števila pokajenih cigaret ni primerna metoda. Najbolje je, da nosečnice opustijo kajenje takoj ob zanositvi oz. že leto prej.

Kot pravijo v zvezi, bi lahko z opuščanjem kajenja med nosečnostjo za 20 odstotkov zmanjšali rojstva otrok z nizko porodno težo. Zato je pomembno, da so nosečnice deležne zdravniške pomoči za opuščanje kajenja skozi celo nosečnost. Zveza je tudi izdala brošuro smernic EU za opuščanje kajenja za nosečnice, ki jih razdeljuje šolam za bodoče starše.

Po poročilih Svetovne zdravstvene organizacije je kajenje najbolj razširjeno v Vzhodni Aziji, kjer kadi približno dve tretjini vsega odraslega moškega prebivalstva. V zadnjih letih kajenje močno upada v razvitem svetu, kjer kadilci predstavljajo okoli četrtino vse populacije. Zaradi posledic kajenja bo letos po svetu umrlo skoraj šest milijonov ljudi.