Neža Mrevlje

Sreda,
23. 12. 2015,
14.08

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

Poliklinika park

Sreda, 23. 12. 2015, 14.08

8 let, 8 mesecev

"Čez noč je bil zaradi gradnje parkirnih mest uničen ljubljanski žepni park"

Neža Mrevlje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
"Ne PARKiraj - zagotovi čisti zrak pod okni bolnikov" je slogan shoda pred Polikliniko, ki ga je kot odgovor na uničenje žepnega parka ob zdravstveni ustanovi spodbudila organizacija ZaMestoPoDveh.

Zaradi gradnje nove urgence in s tem prestavitve cevi glavnega toplovoda za osrednji del Ljubljane je okoli Poliklinike na Njegoševi ulici nastalo gradbišče. Med izvajanjem gradbenih del pa so desno od glavnega vhoda v to zdravstveno ustanovo odstranili tudi zeleno površino.

"Na presenečenje vseh je bil čez noč uničen žepni park z odraslim drevjem in zelenico poleg vhoda v Polikliniko na Njegoševi 4 in razlog, da je bil ta park uničen, je gradnja dodatnih parkirnih mest," je kritičen Blaž Lokar predsednik organizacije ZaMestoPoDveh, ki se zavzema za kakovost bivanja v Ljubljani, kar med drugim vključuje tudi pomen zelenih površin v urbanih okoljih.

Zelenje in drevje prispeva k boljšemu okrevanju bolnikov Zaradi uničenja žepnega parka, ki naj bi tako zagotovil prostor parkirišču, pa so v iniciativi ZaMestoPoDveh danes pred Polikliniko organizirali protest. Udeležilo se ga je približno 20 ljudi. Kot pojasnjuje Lokar, problem takšnega posega in načrtovanja je, da se ukinja ravno tiste površine, ki jih sicer bolniki, pa tudi prebivalci mesta, najbolj potrebujemo. "Parki in drevje čistijo zrak, blažijo hrup in ekstremne temperature in dvigujejo kakovost bivalnega okolja. Raziskave tudi dokazujejo, da drevje in zelenje prispevata k boljšemu počutju, temveč dolgoročno pozitivno vplivata tudi na srčno-žilni sistem. Prav tako zagotavlja tudi boljše in hitrejše okrevanje bolnikov."

Zato se v organizaciji ZaMestoPoDveh zavzemajo, da je problem parkiranja in dostave treba rešiti na način, ki bo zagotovil ohranitev parka pred Polikliniko. Tega pa naj vzpostavijo v prvotnem obsegu, poudarjajo.

"Rad bi poudaril, da ne gre za protest proti zdravnikom ali vodstvu, saj smo na naše zdravnike zelo ponosni. Naš namen je, da bi skupaj našli najboljšo rešitev za bolnike," še izpostavlja Blaž Lokar.

Občina naj uvede mehanizme za ohranjanje zelenja tudi na zasebnih zemljiščih Že v začetku decembra je predstavnik UKC za gradnjo urgence Slavko Marolt za časnik Delo povedal, da bodo v sklopu tega projekta najprej izvedli vsa nujna dela v parku Poliklinike na desni strani od vhoda. Park pa da bo tako precej zmanjšan, saj bodo v njem uredili kolesarnico, pet večjih parkirnih mest za reševalna vozila, nekaj manjših za osebna vozila zaposlenih in še šest ali sedem za dostavo.

Tako je žepni park izginil, ostalo pa je le nekaj dreves. Nastalo situacijo komentirajo tudi v kulturnem društvu za raziskovanje in razumevanje javnega odprtega prostora ProstoRož, zanj Maša Cvetko: "Menimo, da bi bilo za UKC ustreznejše delati na izboljševanju kot degradaciji okolja bolnikov. Strokovno je namreč dokazano, da zeleno okolje vpliva na hitrejše okrevanje bolnikov. Pri tem so izjemno pomembni vstop v bolnišnico in prostori za počitek. Prav tako pa zeleno okolje predstavlja varovalno območje ter zmanjšuje hrup in izpuste."

Kot dodajajo v ProstoRož, verjamejo, da bi se dalo najti rešitev, ki bi ohranila večji del parka. Ob tem mestno občino v letu Ljubljane kot zelene prestolnice pozivajo, da uvede mehanizme, s katerimi bo zaščitila krčenja zelenih površin na javnih zemljiščih, kot je to v teh primerih.

Parkirišče namesto zelenice le začasna rešitev Projektant gradnje nove urgence oz. DTS (diagnostično-terapevtska služba) Uroš Birsa iz arhitekturnega studia Api pravi, da gre pri odstranitvi parka ob Polikliniki za namene vzpostavitve parkirišča za reševalna vozila le za začasno ureditev, saj končna parkirišče predvideva etažo nižje. Atrij pa da bo urejen kot parkovna površina z ozelenitvijo.

Začasno velikokrat postane dokončno Lokar pravi, da če gre v tem primeru res le za začasno ureditev, je to dobra novica. A za zdaj veljajo dejstva v prostoru. Vendar pa, kot še izraža svoj dvom, veliko začasnih rešitev postane tudi dokončnih.