Četrtek,
17. 12. 2015,
17.33

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

Miro Cerar begunci migranti

Četrtek, 17. 12. 2015, 17.33

8 let, 7 mesecev

Cerar: Slovenija ne more sprejemati beguncev, dokler ima toliko migracij

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
Dokler imamo toliko migracij in moramo dnevno več tisoč beguncev oskrbovati na njihovi poti naprej, seveda ne moremo v večjem delu sprejemati beguncev, je v Bruslju povedal premier Miro Cerar.

Slovenija je načelno za skupno zavezo k preselitvi beguncev iz Turčije, kar tudi zanjo pomeni sprejem manjšega sorazmernega števila beguncev, vendar je to treba izvesti v skladu z njenimi integracijskimi zmožnostmi, predvsem pa tega ni mogoče izvesti zdaj, ko so njene zmogljivosti dnevno polne zaradi tranzita, je ob prihodu na vrh EU v Bruslju poudaril premier Miro Cerar, ki se je pred tem udeležil mini vrha skupine držav s Turčijo.

Slovenija podpira vzpostavitev evropske mejne in obalne straže Je pa Cerar dejal, da Slovenija podpira vzpostavitev evropske mejne in obalne straže s pravico do posredovanja na zunanji meji članice brez njenega povabila. "Slovenija bo to podprla in pri tem v skladu s svojimi zmožnostmi sodelovala," je povedal premier. "To je tisto, za kar se že od začetka izrecno in zelo odločno zavzemam. Slovenija si želi učinkovitega nadzora na zunanjih mejah EU in to je zagotovo eden bistvenih delov takšnega pristopa," je poudaril Cerar.

Bi lahko evropske enote prišle na mejo med Slovenijo in Hrvaško? Na vprašanje, ali je mogoče predlog Evropske komisije razumeti tako, da bi lahko evropske enote brez slovenskega dovoljenja prišle na mejo med Slovenijo in Hrvaško, je premier odgovoril, da ne, ker slovenska schengenska meja ni zunanja meja EU. "To nas ne zadeva, to je predvsem težava na grško-turški meji in na meji med Italijo in Afriko," je poudaril ter opozoril, da se je treba zavedati, da velik del beguncev prihaja prek Turčije v Evropo tudi iz Afrike.

O čem so govorili na mini vrhu EU in Turčije Na mini vrhu EU in Turčije je šlo po njegovih besedah zgolj za neformalen pogovor skupine držav, niso pa govorili o nikakršnih številkah. Pogovarjali so se o tem, kako udejaniti migracijski načrt s Turčijo, je pojasnil Cerar. Vsi se po premierjevih navedbah zavzemajo za to, da EU izpolni svoj del dogovora, a obenem pozivajo Turčijo, naj čim prej izpolni zaveze, predvsem naj zadrži čim več beguncev pri sebi in z evropskim denarjem poskrbi za šolanje otrok, socialno varnost in ostalo.

Turčija napovedala uvedbo vizumov za Sirce Turčija namerava omejiti dotok beguncev iz Sirije tudi z uvedbo vizumov za Sirce. Kot je napovedal turški premier Ahmet Davutoglu, bodo ta ukrep uvedli z 8. januarjem. Danes pa se je režim sirskega predsednika Bašarja al Asada odločil za protiukrep, torej da bodo vizum za vstop v Sirijo potrebovali tudi turški državljani.