Petek,
28. 11. 2014,
21.43

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Miro Cerar voda poplave

Petek, 28. 11. 2014, 21.43

8 let, 7 mesecev

Cerar po kratkoročnih napovedal še dolgoročne ukrepe na področju voda

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Miro Cerar si je pred slovesnostjo ob 10. obletnici krške družbe Infra na gradu Rajhenburg, na kateri je bil slavnostni govornik, ogledal infrastrukturo posavskih hidroelektrarn Arto-Blanca in Krško.

Ob tem je predsednik vlade Miro Cerar dejal, da vlada ob v četrtek predstavljenih kratkoročnih snuje tudi dolgoročne protipoplavne ukrepe.

Želel posebej poudariti problematiko vodarstva in protipoplavne zaščite Cerar je povedal, da je želel z današnjim obiskom Posavja in slovesnosti podjetja Infra posebej poudariti problematiko vodarstva in protipoplavne zaščite, kajti državo v prihodnje čaka veliko izzivov v preventivnem, infrastrukturnem in drugačnem delovanju na tem področju.

Slovenija je sicer bogata z vodami, kar po drugi strani pomeni večji izziv ob naravnih nesrečah oz. poplavah. Vlada si je tudi prizadevala, da bi po eni strani z akcijskim načrtom, ki ga je predstavila v četrtek, sprejela najnujnejše terenske ukrepe, po drugi strani pa snuje dolgoročno strategijo, ki se je bo lotila v prihodnjih mesecih in zaokrožila jeseni 2015, je napovedal.

Vlado čaka okrepljeno delovanje v navedeni smeri in še dodaten napor Ker se v državi v preteklosti ni dovolj ukvarjalo z navedeno tematiko, vlado čaka okrepljeno delovanje v navedeni smeri in še dodaten napor, je dodal predsednik vlade.

Kratkoročni akcijski načrt pa je predviden tako, da ga bodo začeli enakomerno porazdeljeno izvajati po številnih poplavnih točkah v Sloveniji in na vseh glavnih povodjih, je še povedal Cerar.

Udeleženci okrogle mize: Potreben celovit in strateški pristop pri načrtovanju urejanja voda Pred slovesnostjo je družba Infra na grad Rajhenburg priredila pogovor na temo Izzivi na področju vodarstva v Sloveniji, v katerem so sodelovali minister za infrastrukturo Peter Gašperšič, predsednik SLS in evropski poslanec Franc Bogovič, državna sekretarka na ministrstvu za okolje in prostor Tanja Bogataj, direktor Agencije RS za okolje Joško Knez, strokovnjak s področje poplavne varnosti Rok Fazarinc in še nekaj drugih.

Udeleženci okrogle mize so se strinjali, da je potreben celovit in strateški pristop pri načrtovanju urejanja voda v Sloveniji, na kar opozarjajo tudi vse pogostejše poplave. V nasprotnem primeru obstaja nevarnost, da lahko stihijske in delne rešitve stanje celo poslabšajo. Pri tem so nekateri izpostavili primer Infre, ki je zadolžena za infrastrukturo posavskih hidroelektrarn, in katere naloge bi bilo smiselno nadgraditi.

Gašperšič predstavil projekte za doseganje zahtevanega deleža obnovljivih virov energije V okviru pogovora je minister Gašperšič predstavil projekte za doseganje zahtevanega deleža obnovljivih virov energije do leta 2020, med katerimi sta tudi verigi spodnje- in srednjesavskih hidroelektrarn. Bogatajeva pa je opozorila, da na področju slovenskega vodarstva vlada prevelika razpršenost. Veliko je premišljevanj in manj ukrepov, večji poudarek pa bi morali dati preventivi pred poplavami, je ocenila in še dodala, da bi morali najprej popisati vsa poplavna območja in uskladiti delovanje različnih služb.

Knez je opozoril predvsem na spremenjene klimatske razmere ter pomanjkanje denarja za urejanje voda, nujen pa je tudi prehod z intervencij in sanacij na preventivno zmanjšanje poplavne ogroženosti. V državi je tudi nujna prilagoditev novim klimatskim razmeram, hkrati pa se ne sme pozabiti, da je voda strateški vir, ki zahteva odgovorno ravnanje, je še opozoril.

Fazarinc predstavil protipoplavne zaščite v državi Fazarinc je predstavil nekatera poplavna območja in različne rešitve protipoplavne zaščite v državi. Izpostavil pa je pomen negradbenih ukrepov.

Franci Steinman s Fakultete za gradbeništvo in geodezijo je pozval k novemu in drugačnemu premisleku glede navedene problematike. Potrebna je nadgradnja sanacij in ne vračanje na predpoplavno staro stanje, je pristavil.

Bogovič pa je opozoril na svoje ministrovanje in takratne ukrepe, ter da se je vodarstvo oddaljilo od ljudi. Menil je tudi, da bi v državi potrebovali reorganizacijo vodarstva in osrednjo ustanovo za gospodarjenje z vodami, pri čemer v Posavju že nekaj časa kažejo na krško Infro.