Četrtek,
18. 6. 2015,
17.14

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

David Cameron Miro Cerar

Četrtek, 18. 6. 2015, 17.14

8 let, 7 mesecev

Cameron na misiji, nocoj se bo srečal z Mirom Cerarjem

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Nocoj se bo na delovnem obisku v Sloveniji ustavil predsednik britanske vlade David Cameron, ki bo v okviru svoje turneje po državah članicah Cerarju predstavil britanske zahteve po reformah EU.

Po Berlinu, Parizu, Varšavi in Haagu se bo Cameron nocoj ustavil tudi pri slovenskem premierju Miru Cerarju. Kot so sporočili iz kabineta predsednika vlade bo Cameron Cerarju predstavil "stališča Združenega kraljestva glede reforme ureditev Evropske unije in z njimi povezanega članstva Združenega kraljestva v EU", ki jih opravlja s premierji vseh držav članic pred napovednim referendumom o morebitnem izstopu Velike Britanije iz EU, ki bo konec leta 2017.

Cameron, ki je po letošnjih volitvah na Otoku maja začel svoj drugi premierski mandat, je napovedal, da bo pred napovedanim referendumom poskušal znotraj unije doseči nekatere reforme in tako državljanom in državljankam Velike Britanije dal možnost, da o članstvu ne odločajo na podlagi statusa quo, temveč na podlagi novega odnosa med EU in Veliko Britanijo, poroča Guardian.

Cameron bi rad zaščitil londonski City Cameron se bo v okviru predlaganih reform zavzemal za to, da bi bila Velika Britanija izvzeta iz tesnejšega povezovanja evropskih držav; finančne trge londonskega Cityja bi britanska vlada namreč rada zaščitila pred evropsko zakonodajo, želijo pa si tudi sprejetja varoval, ki bi zagotovila, da sprememb na enotnem trgu evroobmočja ne bi mogli vsiliti tudi nečlanicam območja z evrom.

Cameron izključuje možnost, da bi Velika Britanija prevzela evro, prizadeva si za manj birokracije za podjetja in manj vmešavanja Bruslja, želi pa si tudi dostopa do novih trgov prek prostotrgovinskih sporazumov z Azijo in ZDA.

Med zahtevami tudi omejitev pravic priseljencem in priseljenkam Cameron bi priseljencem in priseljenkam iz držav EU omejil dostop do socialnih ugodnosti; brezposelnim bi med drugim omejil pravico do nadomestila za čas brezposelnosti, prav tako bi po šestih mesecih brezposelnosti morali zapustiti državo, zaposleni pa bi bili do ugodnosti upravičeni šele po preteku štiriletnega obdobja. Prav tako bi omejil pravico, da priseljenci s seboj pripeljejo družinske člane, ki niso iz unije.

Kot kaže, za zdaj ni nikakršnih možnosti, da bi EU privolila v spremembe svobode gibanja, ki spada v okvir štirih temeljnih svoboščin EU – poleg gibanja še prost pretok blaga, storitev in kapitala. Evropska komisija je jasno sporočila, da se o nobeni od teh zahtev sploh ne bodo pogajali.

Več pooblastil nacionalnim parlamentom Cameron si želi še večja pooblastila nacionalnih parlamentov pri možnosti blokiranja evropske zakonodaje, v preteklosti pa je že dal vedeti, da bo Velika Britanija nasprotovala korakom na poti do skupne evropske vojske. Prav tako želi preprečiti, da bi se EU kakorkoli vpletala v delovanje britanske policije.