Sreda,
16. 10. 2013,
15.21

Osveženo pred

1 leto, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

zdravniki brezposelnost

Sreda, 16. 10. 2013, 15.21

1 leto, 10 mesecev

Brezposelnih zdravnikov je več, kot jih je prijavljenih na zavodu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Na zavodu za zaposlovanje je bilo konec septembra prijavljenih 188 zdravnikov, medtem ko je predvidenih kandidatov za specializacije 540, pravi Andrej Možina.

In teh 540 kandidatov je brez službe in brez rednega dohodka, pojasnjuje predsednik Zdravniške zbornice Slovenije (ZZS) Andrej Možina. Gre za kandidate, ki imajo končan ali nekončan sekundariat, diplomante, zdravnike pripravnike ali zdravnike s strokovnim izpitom.

Na mizi ministra za zdravje Tomaža Gantarja je že predlog zdravniških organizacij za razpis 164 specializacij, od tega 67 za družinsko medicino in 23 za pediatrijo. Ministrova odločitev pa še ni znana, je pojasnil predsednik Zdravniškega društva Slovenije Pavel Poredoš, ki razlog za kadrovske težave v slovenskem zdravstvu vidi v nesistematični kadrovski politiki v zadnjih desetletjih, kot problematično pa izpostavlja tudi delovanje tujih zdravnikov v Sloveniji.

Zdravniki se ne upokojijo Konec septembra so bili aktivni 304 zdravniki, ki izpolnjujejo pogoje za upokojitev. Predsednik sindikata Fides Konrad Kuštrin pojasnjuje, da niso zdravniki tisti, ki odločajo, kdo se bo upokojil, ampak je to stvar ministrstva oziroma vodstev posameznih zdravstvenih ustanov. Meni pa, da bi moralo biti upokojevanje zdravnikov selektivno. Zdravniško društvo, Zdravniška zbornica in sindikat Fides imajo sicer skupno stališče: lahko le priporočajo, naj se zdravniki upokojijo, a tega ne morejo zahtevati.

Kuštrin še opozarja na težavo odhajanja zdravnikov, ki se šolajo v Sloveniji. Če v tujino odide 100 zdravnikov, to pomeni tudi, da je z njimi odšlo 20 milijonov evrov, dodaja. Prepričan je, da gre za težave, ki jih morajo rešiti na ministrstvu za zdravje. Če se to ne bo zgodilo v nekaj tednih, obljublja korake, ki bodo "za politiko zelo neprijetni".

Kakšne so rešitve? Možina je predstavil nekaj predlogov, ki bi pripomogli h končnemu cilju – da bi se do leta 2020 približali evropskemu povprečju števila zdravnikov na prebivalca. Trenutno namreč dosegamo le 70 odstotkov tega povprečja.

‒ Sprostitev možnosti za zaposlovanje zdravnikov z opravljenim strokovnim izpitom – gre za tako imenovane sobne zdravnike. ‒ Pospešeno razpisovanje specializacij iz družinske medicine in kliničnih specialnosti. ‒ Omejitev financiranja specializacij na tiste kandidate, ki so slovenski državljani oziroma so poklicne kvalifikacije pridobili v Sloveniji ali v kateri od članic Evropske unije. ‒ Omejitev ponovne prijave na razpis za kandidate, ki že imajo odobreno specializacijo. ‒ Upokojevanje zdravnikov, ki izpolnjujejo pogoje za pridobitev pravice do starostne pokojnine. ‒ Omejitev vpisa na medicinski fakulteti. ‒ Razmislek o uvedbi učnih ambulant, ponovni uvedbi sekundariata in o delu zdravnikov v referenčnih ambulantah.