Vsi skupaj se moramo zavedati, da tega, kar delamo, ne delamo za Evropo, ampak zaradi sebe. "Da bo nam dobro, da spravimo svoje javne finance v red," je poudarila Bratuškova.
Predsednica vlade Alenka Bratušek je v pogovoru za nacionalno televizijo dejala, da se vlada zaveda, da je treba takoj prijeti za delo, kar so po njenih besedah tudi storili.
Premierka se zaveda, da besede niso dovolj
Glede očitkov, ki se vrstijo tudi v tujih medijih, je dejala, da so se ti začeli pojavljati takrat, ko se je zgodil Ciper. "Po tem, ko so nas začeli primerjati s Ciprom, so se začeli tudi očitki," je poudarila in dodala, da se Slovenija ista, kot je bila, preden se je zgodil Ciper, opozorila pa so drugačna.
"Če pogledamo makroekonomske kazalnike smo boljši od nekaterih držav, ki jih sicer nikoli ne omenjajo. Upam, da si tisti, ki nas ocenjujejo, pogledajo vse številke, ki jih imajo na voljo in si bodo na podlagi tega ustvarili določeno sliko."
"Zavedam se, da samo besede niso dovolj." Vlada bo pripravila paket ukrepov in premierka upa, da jim ga bo uspelo v čim večji meri uskladiti tudi s tistimi, ki se jih bodo ukrepi dotikali. "Verjamem, da bo na koncu to pomirilo tudi finančne trge," je še dodala.
Ukrepi bodo zelo konkretni
Glede ukrepov, ki čakajo Slovenijo, je Bratuškova dejala, da je treba še pred poletjem veliko postoriti. "Vemo, da morajo biti ukrepi zelo konkretni in bodo," je zatrdila.
Opozorila je tudi, da se moramo vsi skupaj zavedati, da tega, kar delamo, ne delamo za Evropo, ampak zaradi sebe. "Da bo nam dobro, da spravimo svoje javne finance v red."
Vlada se je pretekli teden seznanila tudi s stanjem državnega proračuna in, kot je dejala premierka, je gradivo še vedno označeno z oznako interno, ker ne želijo vzbujati dodatnega strahu. Je pa poudarila, da je stanje slabše, kot je predvidevala. "Stanje ni dobro, razhajanja so velika, zato bomo pripravili ukrepe, da te stvari izboljšamo." Tudi zato premierka razmišlja, da bi s tem seznanila vsaj odbor za finance v DZ-ju.
"Zdi se mi prav, da vsi vidijo, v kakšnem stanju je nova vlada dobila proračun v svoje roke, da bodo mogoče tisti z druge strani nekoliko manj kritični, ko bomo pripravljali nekatere stvari," je dodala.
V dveh letih konsolidirati proračun je "praktično nemogoče"
Glede dvig DDV-ja je dejala, da se bo zgodil, če bodo to predvidevali ukrepi, ki jih bodo pripravili.
"Pozitivna Slovenija, vključno z mano, je bila kritična do ukrepov prejšnje vlade. Povedala sem, da nas bodo pripeljali tja, kamor so nas. Da bo gospodarska rast še nižja. Na odhodkovni strani je nekaj prihranka, vendar s tem hkrati znižaš tudi prihodkovno stran," je pojasnila.
Poudarila je, da je v dveh letih konsolidirati proračun "praktično nemogoče". To po njenih besedah ni uspelo niti Nemčiji kljub njenemu gospodarstvu. "Ampak to ne pomeni, da od konsolidacije odstopimo. Je pa prav, da se ta konsolidacija naredi na obeh straneh; odhodkovni in prihodkovni. In eden od mogočih ukrepov na tej strani je tudi dvig DDV," je dejala in dodala še, da to ni edina stvar, o kateri se pogovarjajo. "Naredili pa bomo takšen nabor ukrepov, ki bo najmanj negativno vplival na gospodarstvo in gospodarsko rast in DDV naj bi bil tisti davek, ki bo najmanj vplival na gospodarstvo."
Prek slabe banke naj bi prvi primer rešili v juniju
V intervjuju je Bratuškova spregovorila tudi o temi seznama davčnih dolžnikov. Meni, da to ne bo prav veliko pospešilo izterjave davkov, opozorila pa je tudi, da je na tem seznamu veliko takšnih dolžnikov, od katerih plačila sploh ne moremo pričakovati, ker so v stečajih. "Če bo korist od tega, bom vesela, moramo pa biti pozorni na to, da komu ne delamo krivice." Ob tem je dodala, da se tudi na davčni upravi lahko dogajajo napake, zato moramo biti pri teh podatkih zelo previdni.
Kot prioritetni ukrep je znova poudarila reševanje bančnega sistema. Pojasnila je, da so bili do zakona prejšnje vlade kritični predvsem zato, ker so ga sprejemali, ne da bi vedeli, kakšni bodo finančni učinki.
Želja premierke je, da bi prek slabe banke prvi primer rešil v juniju, to bo v primerjavi s preostalimi državami veliko prej, saj so, kot je pojasnila, nekatere potrebovale po 18 mesecev, da so vzpostavile sistem slabe banke. "Zavedamo se, da tega časa nimamo, zato aktivno sodelujemo z Banko Slovenije," tej bi po mnenju Bratuškove morali dati večjo težo pri iskanju rešitev in določanju parametrov.
Na vprašanje v zvezi s prodajo slovenskih podjetij je odgovorila, da si želijo takoj začeti prodajo vsaj enega večjega. O tem, katero bi bilo to podjetje, se še niso uskladili. Za dobro znamenje finančnim trgom pa bi bilo dobro, da bi prodali tudi eno banko, je še dejala.
Denar od prodaje bodo namenili za spodbude v gospodarstvu. Šlo bi za neposredno dokapitalizacijo ali za jamstvene sheme ipd. Glavno pa je, kot je dejala premierka, da pomagamo dobrim podjetjem, tistim, ki lahko preživijo.
"Do zdaj se nam je vse stvari znotraj koalicije uspelo dogovoriti na zelo miren način"
O odnosih znotraj koalicije je dejala, da je kljub nekaterim razhajanjem njihov glavni cilj, da Slovenijo pripeljejo iz krize. "Do zdaj se nam je vse stvari znotraj koalicije uspelo dogovoriti na zelo miren način," je zatrdila.
O odnosu z ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem in namigih, da bi lahko vplival na njeno odločanje, pa je znova poudarila, da se odloča samostojno, skupaj s svojo stranko, saj v njej ni sama. "Kolikor pa jaz poznam Zorana Jankovića, in poznam ga že kar nekaj let, pa on nikakor ne zna, niti ne more biti stric iz ozadja," je sklenila in dodala, da tega, če se bodo z njim pogovarjali, ne bodo skrivali.
Kaj se bo spremenilo v primerjavi s prejšnjo vlado?
"Vsaka nova vlada ne podira vsega od prejšnje, ampak na nekaterih področjih njeno delo nadaljuje. Za to niti nimamo časa. Zato sem večkrat opozorila, da je stvari treba peljati naprej, jih bomo pa po določen času izboljšali," je zagotovila Bratuškova.
Nekaj glavnih razlik je tudi naštela in pri tem poudarila državni holding. "Pri holdingu bo bistvena razlika v tem, da bo premoženje ostalo v lasti države," je dejala. Računskemu sodišču pa bodo dali težo, da lahko revidira posle, ki jih bo izvedel slovenski državni holding.
"Kritiki morajo razumeti, da so razlike, radikalnega zasuka pa ne more biti," je dodala.
"Tukaj sem zato, da naredim nekaj dobrega za Slovenijo"
Glede domnevnega plagiata svoje magistrske naloge je dejala, da si želi, da bi bila ta zgodba končana čim prej in tako, kot je treba, ob tem pa je ponovila, da ima "popolnoma čisto vest" in da bo v primeru, da se dokaže drugače, odstopila.
"Tukaj sem zato, da naredim nekaj dobrega za Slovenijo. Nisem na lepotnem tekmovanju in nisem na tekmovanju iz angleščine," je še dejala slovenska predsednica vlade.