Četrtek,
2. 10. 2014,
17.11

Osveženo pred

4 leta, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

lokalne volitve Boris Popovič

Četrtek, 2. 10. 2014, 17.11

4 leta, 3 mesece

Boris Popovič napada še četrti mandat na čelu Kopra

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V Kopru je bila predvolilna kampanja izjemno burna. Več kot očitno bo aktualni župan Boris Popovič vnovič zmagal, preostali kandidati pa računajo vsaj na drugi krog.

Aktualni koprski župan Boris Popovič si želi še četrti županski mandat. Na nedeljskih lokalnih volitvah ima kar osem protikandidatov, kljub temu pa mu javnomnenjske ankete kažejo, da bi lahko zmagal že v prvem krogu. A nasprotniki njegove politike pravijo, da pri aktualnem koprskem županu velja: "Ali imaš Popoviča rad ali pa ga ne maraš." In prav na to stavijo njegovi tekmeci. Vsi upajo, da Popovič tokrat ne bi zmagal v prvem krogu in da bi bilo nato čez 14 dni lahko mogoče vse. Popovič, ki za naš spletni medij ni želel ali pa utegnil dati intervjuja, pravi, da bo v novem mandatu nadaljeval prav politiko zadnjih let, ki je nasprotniki njegovega županovanja ne podpirajo.

Popovič bi nadaljeval megalomanske infrastrukturne projekte Popovič v svojem programu opozarja na večje infrastrukturne projekte – vertikalo z modernim urbanim parkom ter jezerom in fontano, ki bo povezovala Škocjanski zatok z mestnim jedrom oziroma morjem, 600-metrski valobran pred Žusterno, ureditev plaže med Koprom in Izolo, ko bo dokončan predor Markovec, nov vhod v Luko Koper, ki bo mesto razbremenil težkih tovornjakov, ter dokončanje začetih projektov. Kot pravijo v njegovem štabu – dejstvo je, da je Koper med najbolj zadolženimi občinami na prebivalca v Sloveniji – je finančno stanje občine v primerjavi z državnim dobro, nove projekte bi financirali iz proračuna in evropskih sredstev, za največje projekte pa menijo, da bi bili lahko zanimivi tudi za tuje vlagatelje.

Če je pred nedeljskim prvim krogom lokalnih volitev jasno, da bo največ glasov dobil Popovič, pa še ni jasno, kdo izmed njegovih izzivalcev bo drugi. Po nekaterih javnomnenjskih anketah se bodo za drugo mesto bojevali notarka Polka Bošković, Aleš Bržan iz stranke Mira Cerarja in Kolja Štemberger.

Polka Bošković: Dovolj je rušenja pravne države Polka Bošković pravi, da se bo zavzemala predvsem za pravno državo. "Prepričana sem, da imajo prebivalci Kopra dovolj rušenja pravne države. Posamezniki, kot je zdajšnji župan, vztrajno minirajo pravni red z napadi na občane, ki opozarjajo na nepravilnosti, in zaničujejo ter preganjajo policiste, tožilce, sodnike in celo odvetnike. V Koper sem prišla pred več kot 20 leti in verjamem, da ga lahko spremenim v pošteno mesto. V mesto, kjer bi morale veljati temeljne človekove pravice na vseh področjih. V Kopru ljudje kljub izobrazbi, znanju in izkušnjam težko dobijo delo ali zaposlitev, če ne pripadajo ustrezni politični opciji ali nimajo podpore vplivnih ljudi. Takšnega Kopra si naši občani ne zaslužijo. To želim spremeniti," napoveduje Boškovićeva, ki poudarja, da je treba narediti načrt, kako zgraditi nove temelje občinskega trajnostnega razvoja, ki bo bolj po meri prebivalstva.

Kolja Štemberger stavi predvsem na zagon podjetništva Inženir tehnologije prometa Kolja Štemberger, ki prav tako kot Boškovićeva nastopa s svojo samostojno listo, bi poskrbel za ugodnejše podjetniško okolje. Med njegovimi prednostnimi nalogami je tudi razvoj infrastrukture. "Obljubljam, da bodo projekti racionalni in gospodarno usmerjeni, pri čemer je treba povečati prihodke z zagonom gospodarstva ter izboljšati črpanje evropskih sredstev," pravi Štemberger, ki bi mesto promoviral tudi na večjih sejmih po svetu. Štemberger podpira razvoj Luke Koper, a le projekte, sprejemljive za okolje.

Aleš Bržan: Rezerve so v občinski upravi Prednostne naloge kandidata SMC Aleša Bržana so izboljšanje učinkovitosti občinske uprave, usmerjenost v projekte v korist občanov ter uresničevanje interesov skupnosti skozi nacionalno politiko. To namerava doseči s sistemom vzdržnih javnih financ, optimizacijo stroškov, višanjem davčnih prihodkov, na primer z ureditvijo stalnega prebivališča ljudem, ki v občini že živijo, z učinkovitejšim črpanjem evropskih sredstev in spodbujanjem državnih naložb.