Sobota, 26. 3. 2022, 20.26
2 leti, 9 mesecev
Bojan Požar o priporu: Zdi se, da so vpleteni znani Slovenci #video
Novinar Bojan Požar, ki je v petek prejel sodni sklep, da mora zaradi neudeležbe na obravnavi v pripor, še isti dan pa je sklep vrhovno sodišče razveljavilo, meni, da se je nanj nekdo spravil namenoma. Kot je dejal za Planet TV, ima informacije, da bi lahko bila v njegovo načrtovano priprtje vpletena znana slovenska odvetniška družina in pa osebe iz nastajajoče politične stranke Gibanje Svoboda, ki jo vodi Robert Golob.
Požar je za Planet TV izrazil razočaranje nad slovenskim pravosodjem, ki je po njegovih besedah v letu 2022 sposobno novinarja namerno nezakonito zapreti. Dejal je tudi, da bo treba resno razmisliti o ovadbi treh sodnikov, ki so bili vpleteni v sprejetje sodnega sklepa o priporu.
Vrhovno sodišče: Navzočnost Bojana Požarja na sejah pritožbenega sodišča ni bila nujna
Spomnimo: Bojan Požar je v petek prek spletnega omrežja Twitter obvestil javnost, da bo zaradi nenavzočnosti na eni od obravnav na višjem sodišču moral v pripor. Kot je tudi pojasnil, gre za kazensko in civilno tožbo, ki sta jo zoper njega pred leti sprožila Hakl in Todorović zaradi kaznivega dejanja žaljive obdolžitve.
Vse kaže, da bom že danes končal v priporu, ki bo trajal do prve naslednjega naroka, oz. največ do 30 dni. Samo zato, ker sem 16.3. manjkal na obravnavi pred višjim sodiščem, kjer moja udeležba ni bila obvezna, gre pa postopek, v katerem sem bil na 1. stopnji tudi oproščen. 1/2 pic.twitter.com/UDPnQ0zjGv
— BojanPožar (@BojanPozar) March 25, 2022
Požar je bil na prvostopenjskem sodišču oproščen, vendar sta se Hakl in Todorović naknadno pritožila zoper odločitev prvostopenjskega sodišča. O pritožbi je odločal pritožbeni senat ljubljanskega višjega sodišča, vendar se Požar sej ni udeleževal, ker je menil, da njegova prisotnost ni potrebna, saj so bile seje sklicane na zahtevo druge stranke, je za STA v petek pojasnil njegov zagovornik Franci Matoz.
Ker se Požar tudi 16. marca ni udeležil obravnave pred višjim sodiščem, je sodišče odredilo, naj se ga prisilno privede na sodišče 23. marca. Do privedbe, ki naj bi jo izvedla Policijska uprava Ljubljana Bežigrad, ni prišlo, ker policija Požarja ni našla doma. Višje sodišče je zato menilo, da se Požar izmika glavni obravnavi pred sodiščem, in je odredilo pripor.
Vrhovno sodišče je še isti dan, v petek zvečer, sklep višjega sodišča o priporu zoper Požarja razveljavilo. Po oceni vrhovnega sodišča odreditev pripora zoper Požarja v kazenski in civilni tožbi zaradi kaznivega dejanja žaljive obdolžitve nikakor ni bila nujna oz. potrebna.
Sodišče je v sklepu ugotovilo, da se Požar ni izmikal vabilom na obravnave pritožbenega senata višjega sodišča, prav tako pa s tem, ko se ni udeleževal sej pritožbenega senata, ni kršil procesnega zakona. Senat pritožbenega sodišča lahko izpelje seje tudi, če se stranke, ki so bile pravilno obveščene oz. vabljene na sejo, te ne udeležijo, meni vrhovno sodišče.
80