Sobota, 29. 8. 2015, 14.49
8 let, 7 mesecev
Amnesty International Slovenija kritična do vladne politike do beguncev
Načrt govori samo o prosilcih za azil, čeprav je znano, da so migracijski tokovi mešani. Države bi morale po njenem mnenju poskrbeti tudi za varen prevoz beguncev.
Nataša Posel je za STA pojasnila, da državo prečkajo tako ljudje, ki bi v Sloveniji na primer zaprosili za azil, kot tudi tisti, katerih cilj so druge države in ki bi želeli Slovenijo uporabiti zgolj kot tranzitno državo in se tu nočejo dokumentirati. Za Evropsko unijo namreč velja Dublinska uredba, ki državam omogoča, da migrante vračajo v državo, v kateri so prvotno zaprosili za azil.
Kot piše na spletni strani ministrstva za notranje zadeve, mora sicer tujec v najkrajšem mogočem času od vstopa v Slovenijo pri kateremkoli državnem organu ali organu samoupravne lokalne skupnosti izraziti namen za vložitev prošnje za mednarodno zaščito. Policija nato ugotovi njegovo istovetnost, pot, po kateri je prišel v Slovenijo, in ga preda azilnemu domu, kjer tujec vloži prošnjo za mednarodno zaščito.
Politika EU do beguncev je po mnenju direktorice AIS lahko kruta, že to, da morajo pešačiti sem, je navedla. "Za nas je zelo pomembno, da EU zagotovi varne in legalne poti. Če bi Slovenija torej vedela, da lahko sprejme tisoč ljudi, bi jim lahko že v Grčiji ponudila prevoze in bi potovali varno, ne bi bili podvrženi temu, da se zadušijo v tovornjakih," je še poudarila.