Sreda,
3. 9. 2014,
21.57

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Alenka Bratušek

Sreda, 3. 9. 2014, 21.57

8 let, 7 mesecev

Alenka Bratušek naj bi postala podpredsednica Evropske komisije, pristojna za digitalno agendo in inovacije

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Po poročanju spletnega portala EurActiv naj bi se Alenki Bratušek obetalo mesto podpredsednice Evropske komisije, pristojne za digitalno agendo in inovacije.

Spletni portal EurActiv je danes objavil neuradni organigram porazdelitve komisarskih resorjev z datumom 2. september, ki predvideva, da bi Alenka Bratuškova zasedla mesto podpredsednice komisije, pristojne za digitalno agendo in inovacije. Pred štirimi dnevi bi v Evropski komisiji sedela tudi Fajonova Na organigramu, ki ga je objavil Britanski časnik Financial Times (FT) in nosi datum 30. avgust, pa je bila poleg Bratuškove, predvidene za podpredsednico komisije, pristojno za digitalno agendo in inovacije, na seznamu kandidatk tudi Tanja Fajon kot bodoča komisarka za carino.

Ob tem so pri časniku FT poudarili, da so tovrstna uhajanja podatkov v Bruslju običajna, saj včasih pomagajo podmazati politična pogajanja. Ob podrobnejšem pregledu razvrstitve so se pojavili dvomi. Dokument, ki so ga dobili danes, je star tri dni, pogajanja pa so proces, med katerim se dogajajo spremembe. "Nobena država članica ne more imeti dveh komisarjev" Potem ko so poklicali več virov, vrednih zaupanja, ki sodelujejo v teh pogovorih, je kmalu postalo jasno, da so v dokumentu očitna neskladja, neverjetne politične špekulacije in nenatančnosti, vse to med nekaj stvarmi, ki se zdijo povsem resnične.

Med očitno napačnimi podatki navajajo položaja v komisiji za Fajonovo in Bratuškovo, saj "nobena država članica ne more imeti dveh komisarjev". Več pristojnosti za podpredsednike Evropske komisije Britanski časnik Financial Times (FT) sicer danes piše tudi, da bo Juncker temeljito prevetril komisijo in se osredotočil na glavne prednostne naloge ter tako odgovoril na očitke, da je bila komisija doslej preveč zbirokratizirana za učinkovit odgovor na gospodarsko krizo.

Med najpomembnejšimi novostmi naj bi bilo več pristojnosti za podpredsednike Evropske komisije, ki naj ne bi imeli lastnih resorjev, temveč naj bi nadzirali delo skupin preostalih komisarjev. V novi komisiji naj bi bilo od štiri do šest podpredsednikov, še piše časnik. Komisija naj bi mandat začela 1. novembra Po razdelitvi resorjev sicer komisarske kandidate čakajo zaslišanja v pristojnih odborih Evropskega parlamenta, predvidena so od 22. do 30. septembra.

Drugi krog zaslišanj – v primeru težav s posameznimi kandidati – je predviden od 13. do 15. oktobra. Evropski parlament naj bi o komisarski ekipi odločal na plenarnem zasedanju od 20. do 23. oktobra, komisija pa naj bi nov mandat začela 1. novembra.