Ponedeljek, 22. 6. 2015, 13.23
7 let, 2 meseca
Upniki potrebujejo več časa za preučitev grškega predloga
Strokovnjaki, finančni ministri, vodilni predstavniki institucij posojilodajalcev in voditelji članic z evrom danes na nizu kriznih sestankov v Bruslju poskušajo doseči preboj v pogajanjih z Grčijo o reformah v zameno za nadaljnjo finančno pomoč, da bi se izognili bankrotu države, ki lahko privede do njenega izstopa iz območja evra in EU.
Prvi današnji krizni sestanek evroskupine o Grčiji je bil kljub skoraj usodnim napovedim kratek. Podpredsednik Evropske komisije Valdis Dombrovskis je potrdil, da se bodo finančni ministri ta teden še enkrat sestali in da je grški predlog za dogovor o reformah v zameno za nadaljnjo pomoč tej obubožani državi dobrodošel korak, da pa je potrebnega še več dela. "V prihodnjih dneh se moramo dogovoriti," je dejal.
Splošno mnenje inštitucij je, da so predlogi "pretežno celoviti", a zdaj je treba preučiti podrobnosti, pogledati, ali se fiskalno izidejo, je pojasnil Dijsselbloem. Posojilodajalci in Grčija morajo sedaj opredeliti zelo natančne ukrepe, ki jih bodo morale grške oblasti uresničiti za naslednje finančne obroke; to je ključen del te vaje, je še izpostavil Nizozemec.
"Pozitivne stvari so se zgodile od petka, ko sem sklical izredni vrh območja evra, Grčija je predstavila prve resne predloge, ki pa terjajo temeljito oceno in nadaljnje delo. Grčija je posojilodajalcem po več tednih kockanja vendarle posredovala prve resne predloge," je danes ocenil predsednik evrskega vrha Donald Tusk.
Angela Merkel pred vrhom evrske skupine:
Cerar: Novi grški predlogi obetavni in korak v pravo smer
Novi predlogi grške vlade za dogovor o reformah v zameno za nadaljnjo finančno pomoč so obetavni in korak v pravo smer, je ocenil premier Miro Cerar ob prihodu na evrski vrh. Slovenija je pri jamstvih za Grčijo po deležu BDP najbolj izpostavljena in v primeru novih jamstev pričakuje, da bo to ustrezno upoštevano, je poudaril.
Slovenskega premierja, ki je bil v preteklosti kritičen do sestankov o Grčiji v ozkih krogih, veseli predvsem to, da se bodo danes sestali vsi voditelji članic z evrom in neposredno pogovarjali o grškem vprašanju.
"Kot veste, je Slovenija bila, ostaja in bo solidarna z državljani Grčije. Želimo najti rešitev, ki jim bo v pomoč, seveda pa mora tudi grška vlada pri tem izvesti določene ukrepe, ki jih vsi pričakujemo," je še poudaril predsednik vlade.
Jasno je, da voditelji danes še ne bodo sprejeli dokončne odločitve, pričakuje pa se, da bodo po izmenjavi stališč začrtali skupno smer, je še povedal. "Če nam to uspe, bo delovna večerja razmeroma kratka, če se bo kaj zapletalo, pa bomo delali dlje časa," je sklenil.