Četrtek, 2. 2. 2012, 18.56
7 let, 9 mesecev
Svetovni dan mokrišč letos v znamenju turizma
Kot so predstavniki ministrstva opozorili na novinarski konferenci v Divači, imata turizem in rekreacija na območjih mokrišč tako dobre kot slabe vplive na ekosistem.
Na ministrstvu za gospodarstvo menijo, da je na tem področju še veliko potenciala za nadaljnji razvoj turizma, zato so se odločili posamezne tovrstne projekte podpreti in sofinancirati. Pri tem je poudarek na trajnostnem razvoju turizma, ki je ena izmed temeljnih usmeritev razvoja turizma v svetu in tudi osnovni koncept strategije razvoja slovenskega turizma do leta 2016, ki je v fazi javne razprave, je povedala Mojca Paternoster z ministrstva za gospodarstvo.
Od dobro organiziranega turizma imajo lahko koristi tako sam kraj, kjer mokrišče je, kot tudi regija in država. Po drugi strani pa vedno obstaja nevarnost škodljivih vplivov turizma na habitate mokrišč, živali in rastline ter na lokalne skupnosti, katerih preživetje je velikokrat odvisno od teh mokrišč.
Škocjanske jame so najpomembnejša turistična znamenitost v občini Divača, direktor Notranjskega regijskega parka Valentin Schein pa je izpostavil še presihajoče Cerkniško jezero, podzemski jamski sistem Križne jame, Karlovic in Zelških jam ter Rakov Škocjan s Tkalca jamo. Celotno varstveno območje obsega 72 kvadratnih kilometrov, kar je skoraj tretjina celotne površine občine Cerknica.
Mokrišča so eden najbolj ogroženih habitatov na svetu in tudi v Sloveniji. Tako je po statističnih podatkih v Sloveniji med letoma 1952 in 1990 izginilo kar 40 odstotkov mokrišč: postajajo odlagališča odpadkov, spreminjamo jih v kmetijske površine, jih pogozdujemo in izsušujemo ter urbaniziramo, pa so opozorili v Zavodu RS za varstvo narave.