Sobota,
2. 8. 2014,
16.27

Osveženo pred

7 let, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Srbija privatizacija

Sobota, 2. 8. 2014, 16.27

7 let, 11 mesecev

Srbi bi radi do konca leta 2015 privatizirali skoraj 600 podjetij

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Srbski parlament je sprejel zakon o privatizaciji, ki predvideva, da bodo privatizacijo preostalih 584 državnih in družbenih podjetij v Srbiji "na pošten in učinkovit način" končali do decembra 2015.

Zakon zadeva 584 državnih in družbenih podjetij z okoli sto tisoč zaposlenimi. Premoženjski status teh podjetij ni rešen, 161 podjetij z okoli 55 tisoč zaposlenimi pa je v prestrukturiranju.

Poslanci so v zakon vnesli dopolnilo, da je lahko kupec kmetijskih zemljišč samo domača pravna ali fizična oseba. Zakon ima status specialnega zakona, kar pomeni, da bo imel v primeru kolizije z drugimi zakoni prednost.

Štirje modeli privatizacije Zakon predvideva več modelov, metod in ukrepov za privatizacijo. Med ukrepi sta tudi konverzija terjatev v kapital in odpis dolgov. Predvideni so štirje modeli privatizacije: prodaja kapitala, strateško partnerstvo, prodaja premoženja in prenos kapitala brez nadomestila zaposlenim ali strateškemu partnerju. Med metodami privatizacije zakon predvideva javno zbiranje ponudb in javni razpis. Predvideva tri ukrepe – finančno konsolidacijo, odpis dolga in preoblikovanje dolga.

Mogoča bo tudi prodaja delov podjetij Po novem zakonu se bo vsekakor najprej ugotovilo, kateri model ali modeli so najboljši za podjetje, mogoča pa bo tudi prodaja delov podjetij, kar do zdaj ni bilo mogoče. Novost zakona je tudi, da bo izhodiščna cena znašala najmanj polovico ocenjene vrednosti kapitala oziroma premoženja podjetja, ne pa več samo 20 odstotkov, kot je veljalo do zdaj. Zakon tudi določa, da dogovora o privatizaciji ne bo mogoče skleniti z osebo, ki ne bo dobila soglasja Agencije za nadzor pranja denarja.