Nedelja, 6. 5. 2012, 11.59
7 let, 9 mesecev
Slovenski čebelarji to zimo izgubili okoli tretjino čebeljih družin
Zaradi slabega vremena - velika večina akacije je namreč pozebla - pričakujejo tudi slabšo letino medu.
Drugi razlog predsednik ČZS vidi v manj učinkovitem sredstvu za zatiranje zajedavca varoja. "Lani smo čebelarji večinoma uporabljali ekološko sredstvo, ki pa je manj učinkovito, zato so posledice hujše," je povedal.
In kakšna bo letošnja letina? "Poleg tega, da je propadlo ogromno čebel, je velika večina akacije pozebla," je opozoril Noč. Akacija je ena glavnih paš in zaleže za okoli 30 odstotkov medu.
"Letos pa je velika večina akacije pozebla, razen Primorske, zato pričakujemo polovico manj medu kot v običajnih letinah, če bodo ostale paše povprečne," je pojasnil Noč. Če bodo ostale paše slabše, bo medu še manj, če bodo boljše, pa ga bo nekoliko več. Slovenski čebelarji sicer vsako leto pridelajo okoli 2000 ton visokokakovostnega medu.
In kako hitro lahko čebelarji nadomestijo tako velike izgube? "Čebele se lahko razmnožujejo dokaj hitro, je pa res, da čebelar potem nima nobenega pridelka, vso energijo vlaga v razmnoževanje, za hranjenje čebel porabi tudi precej hrane. To se da storiti zmerno hitro, je pa gospodarska škoda ogromna," je pojasnil Noč in opozoril, da je zaradi velikih izgub čebeljih družin slabše tudi opraševanje.
Časi so za čebelarje sicer težki, nič lažje ne bo niti v prihodnosti, saj je narava onesnažena, priča smo podnebnim spremembam, razširile so se številne bolezni - vse to ogroža čebele. "Če ljudje ne bi razumeli, da je treba s čebelami ravnati skrajno previdno, bi šlo čebelarjem še slabše," je prepričan Noč.
Sadi se bistveno več medovitih rastlin, manj je tudi zastrupitev, saj ljudje vse bolj pazijo, da škropijo zvečer. "Seveda se dogajajo posamični pomori, ampak opažamo, da se stvari vseeno izboljšujejo," je optimistično sklenil Noč.