Petek,
28. 6. 2013,
15.52

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

brezposelnost Alenka Bratušek

Petek, 28. 6. 2013, 15.52

7 let, 9 mesecev

Sloveniji bo pri zaposlovanju mladih pomagala tudi EU

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Slovenija si je izborila, da bo upravičena do sredstev iz evropskega sklada za zaposlovanje mladih, za katerega bo v proračunu 2014-2020 na voljo osem milijard evrov.

Slovenija lahko računa na okoli devet milijonov. Ni dovolj, da to ostane črka na papirju, morali bomo zagotoviti črpanje denarja. Časa je do konca leta, je povedala premierka Alenka Bratušek.

Denar tudi za Vzhodno Slovenijo Izjemno sem vesela, da smo uspeli zagotoviti ta sredstva tudi revnejši slovenski regiji, Vzhodni Sloveniji, ki po prvotnem predlogu do njih ni bila upravičena, je poudarila predsednica vlade ter se zahvalila slovenskim diplomatom in pogajalcem, ki so si za to prizadevali.

Osem milijard za mlade Voditelji so februarja v dogovoru o proračunu 2014-2020 za zaposlovanje mladih sicer rezervirali šest milijard evrov, a bo mogoče s prožnostjo pri porabi evropskega denarja, dogovorjeno v pogajanjih z Evropskim parlamentom, za brezposelne mlade dejansko nameniti občutno več - najmanj osem milijard evrov, je pojasnil predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy.

Poleg tega bo koriščenje sredstev iz sklada za zaposlovanje mladih osredotočeno na prvi dve leti, torej na leto 2014 in 2015. Članice bodo tako morale pospešiti priprave shem jamstev za mladih, s katerimi naj bi mlajšim od 25 let v štirih mesecih po tem, ko postanejo brezposelni ali končajo formalno izobraževanje, zagotovile kakovostno zaposlitev, nadaljnje izobraževanje, vajeništvo ali pripravništvo.

Slovenija lani med članicami unije beležila največjo rast brezposelnosti Sredstva iz evropskega sklada za boj proti brezposelnosti mladih bodo na voljo regijam, ki so v letu 2012 beležile več kot 25-odstotno brezposelnost mladih. Revnejša slovenska regija, Vzhodna Slovenija, tega merila ne izpolnjuje, vendar so slovenski pogajalci vztrajali, da bi do teh sredstev kljub temu morala biti upravičena, saj je Slovenija lani med vsemi članicami unije beležila največjo rast brezposelnosti.

S tem argumentom si je Slovenija uspela izboriti, da je v sklepih vrha EU izrecno omenjeno, da se je brezposelnost mladih v državi lani povečala za več kot 30 odstotkov in da bo zato tudi Vzhodna Slovenija lahko koristila omenjena evropska sredstva. "Glede na to, da se je brezposelnost mladih v Sloveniji v letu 2012 povečala za več kot 30 odstotkov, bo tudi regija Vzhodna Slovenija, kjer je bila brezposelnost mladih v letu 2012 več kot 20-odstotna, koristila sredstva iz pobude za zaposlovanje mladih," piše v opombi v sklepih vrha EU.

Po prvotnih izračunih naj bi vzhodna slovenska regija iz evropskega sklada za brezposelne mlade dobila okoli deset milijonov evrov, danes pa je premierka pojasnila, da bo tega denarja nekoliko manj, okoli devet milijonov evrov.

Kopač Mrakova in Pikalo pozdravila pomoč Ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak ter minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo sta pozdravila novico o izborjenih sredstvih za brezposelne mlade. Kot so zapisali na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport, to razumeta kot potrditev njunih prizadevanj, saj sta se večkrat formalno in neformalno zavzela za to, da se Slovenijo uvrsti med upravičenke.

Kopač Mrakova se je za upravičenost do teh sredstev sicer večkrat zavzela tudi v neformalnih razgovorih s pristojnim evropskim komisarjem Laszlom Andorjem, skupaj z ministrom Pikalom pa sta Andorju že pred časom poslala tudi pismo, v katerem sta se zavzela za vključenost Slovenije.