Stroški medijskih pravic za športna tekmovanja so v Angliji doživeli nov mejnik. Za prihodnja tri leta sta za sedem milijard evrov pravice za angleško nogometno ligo odkupila Sky in BT.
Stroški medijskih pravic za športna tekmovanja so v Angliji doživeli nov mejnik. Za prihodnja tri leta sta za sedem milijard evrov pravice za angleško nogometno ligo odkupila Sky in BT.
Skoraj podvojeni rekord izpred treh let
Lani je švicarska banka Credit Suisse angleško nogometno ligo ocenila za najvrednejše športno tekmovanje na planetu. Tudi zneski iz preteklosti, ki so jih za pravice odšteli medijske mreže in operaterji, to podpirajo, a tovrstnega skoka ni pričakoval nihče. Strokovnjaki so pričakovali, da bodo s pravicami za angleški trg na koncu nabrali okoli pet milijard evrov. Pravice si bosta na Otoku v obdobju 2016–2019 delila Murdochov Sky (s kanali Sky Sports) in British Telecom (BT). Prvemu je uspelo pridobiti pet od sedmih paketov, razlika pa je pripadla angleškemu telekomunikacijskemu velikanu.
Centralizirana dražba
Rekordni rezultat, ki bi ga po namigovanjih časnika New York Times lahko preseglo nadaljevanje dražbe na globalnem trgu v prihodnjih mesecih, je rezultat več silnic na medijskem trgu. Kot navaja britanski časnik The Guardian, angleška liga kljub imenu že nekaj let ni več priljubljena samo na Otoku, močno je namreč zrasla njena privlačnost v Aziji. Od tam vse pogosteje prihajajo tudi sponzorji klubov, tam pa se odvije tudi kakšna od tekem – oboje le krepi trend. Ob tem med nogometnimi ligami v Evropi pri trženju pravic obstaja razlika; v Angliji celoten paket 380 letnih tekem trži ligaško telo Premiership, medtem ko npr. v Španiji Barcelona in Real televizijske pravice tržita ločeno.
Igralci in klubi se veselijo
Tržna veriga je seveda dolga in rekordni zneski pri trženju pravic niso dobri za vse. Najbolj veseli so bržkone pri krovni organizaciji lige ter seveda v klubih. Kot poroča BBC, so v zadnjih letih ti na koncu dobili več kot 70 odstotkov vseh prihodkov ligaške organizacije. Po njenih podatkih je lansko sezono Manchester City z naslova medijskih pravic prejel 130 milijonov evrov, prihodnje leto pa bi lahko več kot to (zaradi višjih prihodkov) prejel celo zadnjeuvrščeni klub.
Zadnji v verigi se ne zavedajo, kaj to pomeni
A tisti na koncu verige, uporabniki oziroma gledalci, bržkone ne bodo najbolj veseli. Spletni portal Quartz poroča, da so cene vstopnic za tekme angleške nogometne lige med najdražjimi (v primerjavi z drugimi ligami). Tudi televizijski gledalci so na koncu ponavadi kolateralne žrtve tovrstnih inflacij, saj morajo televizijski kanali in operaterji te stroške nekam prevaliti. Na žalost so lahko omenjeni cenovni rekordi na enem trgu – še posebej če je to angleški – referenčni za druge, kjer postopki delitve teh pravic še niso končani.
Kaj to pomeni za slovenske gledalce
V Sloveniji angleško nogometno ligo trenutno predvaja Sportklub, ki tu – za razliko od drugih trgov v regiji – nima resne konkurence. Na Hrvaškem in Srbiji mu kljubuje Arena Sport, zato je pričakovati, da bo glavni boj za pravice na področju nekdanje Jugoslavije prav med tema dvema igralcema.