Srdjan Cvjetović

Ponedeljek,
19. 1. 2015,
13.39

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Rusija plin

Ponedeljek, 19. 1. 2015, 13.39

7 let, 9 mesecev

Rusija danes ni zaprla plinske pipe proti Evropi

Srdjan Cvjetović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Na današnji dan pred šestimi leti je Rusija krepko zmanjšala dobave plina Evropi prek plinovoda, ki poteka skozi Ukrajino. Nekateri mediji so zmotno objavili, da se je to zgodilo - danes.

Medtem ko cene pogonskih goriv v Evropi končno padajo (žal pri nas ne tako kot na primer pri bližnjih Avstrijcih in Hrvatih), nad staro celino vlada nenehna grožnja o motnjah pri oskrbi z ruskim plinom.

Pred šestimi leti Rusija je namreč kot odziv na krepitev spora z Ukrajino pred natanko šestimi leti zmanjšala dobave plina Evropi za kar 60 odstotkov, ukrajinskim velikim odjemalcem pa je takrat Gazprom kar popolnoma ustavili dobavo. Še iz šestih držav – Bolgarije, Grčije, Hrvaške, Makedonije, Romunije in Turčije – so takrat poročali, da tisti dan iz Rusije niso prejeli nič plina, ki bi ga sicer prejeli prek plinovoda, ki poteka tudi skozi Ukrajino.

To je bilo pred šestimi leti, a so nekateri mediji objavili, da se to dogaja danes. Zmedo so okrepili spletni mediji, ki na svojih novicah objavljajo datum objave – brez letnice, a ko v novici britanskega medija preberemo, da se je na krizo "odločno odzvalo češko predsedstvo Evropske unije", postane jasno, da gre za novico iz leta 2009.

Danes dobave nemoteno Ruska tiskovna agencija Itar-Tass je ob tej zmedi danes odločno preklicala navedbe nekaterih zahodnih medijev in, sklicujoč se na ukrajinski Naftogaz, ki je eden od velikih odjemalcev ruskega plina, zatrdila, da potekajo dobave prek plinovoda v Ukrajino in naprej v Evropo nemoteno. "Gre za zastarelo informacijo, ki so jo mediji kar prevzeli, letos ni nobenih prekinitev v dobavi ruskega plina Ukrajini," so sporočili iz Naftogaza v današnji izjavi.

Plinovod čez Ukrajino je za Evropsko unijo izjemno pomemben, saj prek njega v osemindvajseterico prihaja okrog 80 odstotkov plina, ki ga kupijo v Rusiji. Za Evropsko unijo je zmanjševanje odvisnosti od te dostavne poti in ruskega plina na splošno zato zelo pomembno. Napete odnose med Evropsko unijo in Rusijo poleg sankcij dodatno bremenijo razpotja glede zdaj že propadlega plinovoda Južni tok, zato ni izključeno, da se bodo napetosti (in morda tudi izsiljevanja) še nadaljevale in stopnjevale.