Torek,
19. 2. 2013,
12.30

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

OECD pokojninska reforma trg dela

Torek, 19. 2. 2013, 12.30

7 let, 9 mesecev

OECD Slovenijo poziva k bolj ambicioznim reformam

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Organizacija za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) v letošnjem poročilu o strukturnih reformah za okrepitev gospodarske rasti Sloveniji med drugim priporoča bolj ambiciozno pokojninsko reformo.

OECD Sloveniji priporoča tudi spremembe delovnopravne zakonodaje, omejitev rasti izdatkov za plače v javnem sektorju ter umik države iz gospodarstva. OECD v poročilu Going for Growth 2013, objavljenem v petek, ugotavlja, da je Slovenija z lanski sprejemom pokojninske reforme pokazala nekaj več reformne dinamike, vendar pa je napredek na reformnem področju še vedno omejen, še posebej pri zmanjševanju državnega vpliva v gospodarstvu. OECD Sloveniji priporoča spremembe delovnopravne zakonodaje V OECD so prepričani, da bi izboljšanje rezultatov visokošolskega izobraževanja in zmanjšanje "pretirane" vloge države v gospodarstvu pripomogla k dvigu produktivnosti dela, ki je po oceni organizacije ključni razlog za povečevanja razvojnega razkoraka Slovenije do razvitejših članic organizacije v zadnjih letih. K dvigu zaposlenosti bi pripomogla tudi hitrejši dvig dejanske upokojitvene starosti in prenova plačnih pogajanj. Za skrajšanje odpovednih rokov in zmanjšanje ovir pri individualnih odpuščanjih Ob tem v OECD menijo, da bi manjša zaščita redno zaposlenih pripomogla k zmanjšanju razlik in neenakopravnosti na trgu dela in s tem k večji vključenosti mlajše in nižje kvalificirane delovne sile. V luči tega v organizaciji Sloveniji spet priporočajo bolj prožno delovnopravno zakonodajo, s katero naj bi odpravili dualizem na trgu dela in pripomogli k večji produktivnosti. Čeprav je reforma trga dela pravkar v postopku sprejemanja, OECD ugotavlja, da za zdaj zakonodajnega napredka na tem področju ni bilo. OECD priporoča skrajšanje odpovednih rokov in zmanjšanje zakonskih ter administrativnih ovir pri individualnih odpuščanjih. Ob tem se v organizaciji zavzemajo za odpravo posebne obravnave študentskega dela. OECD: Sprejete spremembe pokojninske zakonodaje niso bile dovolj temeljite V OECD ugotavljajo, da lani sprejete spremembe pokojninske zakonodaje niso bile dovolj temeljite, zato pozivajo k "občutno bolj ambiciozni" pokojninski reformi s ciljem zvišanja upokojitvene starosti in podaljšanja obdobja vplačevanja prispevkov za pokojninsko zavarovanje. Poleg tega bi morala reforma po mnenju OECD omejiti pravice do predčasnega upokojevanja, ponuditi več finančnih spodbud za podaljševanje delovne dobe in dati pri usklajevanju pokojnin večji poudarek inflaciji.

Minimalna plača je v primerjavi s povprečno plačo glede na standarde OECD visoka V OECD so se zapičili tudi v plače v javnem sektorju in pa v minimalno plačo. V organizaciji ocenjujejo, da je zakonsko določena minimalna plača (ta je trenutno pri 783,66 evra bruto) v primerjavi s povprečno plačo glede na standarde OECD visoka.

OECD državo poziva, naj minimalna plača nekaj časa ne raste hitreje kot inflacija Opozarjajo tudi, da je odpravljanje nesorazmerij pri plačah v javnem sektorju vodilo v višjo rast plač, kot bi to dovoljevale makroekonomske razmere, v času krize pa je omejevalo sposobnost prilagajanja plač na nastale razmere. V OECD so sicer vzeli na znanje lansko efektivno triodstotno znižanje plač v javnem sektorju, a vseeno pozivajo k socialnem sporazumu, s katerim bi se za daljše obdobje zavezali k zmernosti v plačni politiki. Ob tem Slovenijo pozivajo, naj minimalna plača nekaj časa ne raste hitreje kot inflacija.

Za umik države iz gospodarstva ... Že klasično priporočilo OECD se dotika umika države iz gospodarstva, saj naj bi velik obseg državnega lastništva zaviral produktivnost in oteževal priliv tujih neposrednih naložb. V OECD jemljejo na znanje, da je bil sprejet zakon o Slovenskem državnem holdingu, a ocenjujejo, da je pri njegovi uveljavitvi še nekaj ovir. V OECD Slovenijo pozivajo, naj oblikuje trden in pregleden sistem upravljanja z državnimi naložbami, ki bo jasno opredeljeval, katere naložbe naj ostanejo v državni lasti. Ob tem morajo biti po njihovem prepričanju nadzorniki in uprava holdinga neodvisni.

... in privatizacijo bank v pretežni državni lasti V bančnem sektorju OECD poziva k privatizaciji bank v pretežni državni lasti. S tem naj bi pripomogli k stabilizaciji bančnega sistema.

OECD ponovno za vpeljavo šolnin v javnih visokošolskih ustanovah Znova so se v OECD zavzeli tudi za izboljšanje učinkovitosti visokošolskega izobraževanja in vpeljavo šolnin v javnih visokošolskih ustanovah, ki bi jih spremljala študentska posojila. Pogoji njihovega odplačevanja bi bili odvisni od dohodkov posojilojemalcev. Dostop do štipendij in ugodnosti študentskega statusa bi bilo ob tem treba vezati na študijski uspeh.