Četrtek, 28. 8. 2014, 22.12
7 let, 11 mesecev
Mladi naj si čim več izkušenj naberejo v tujini
Sekcija mladih menedžerjev pri Združenju Manager je v Ljubljani pripravila dogodek 4 x 10 minut o mednarodnih izkušnjah, na katerem so z udeleženci srečanja svoje izkušnje delili slovenski in tuji govorci. Desetminutne osebne zgodbe so predstavili španska veleposlanica v Sloveniji Anunciada Fernandez de Cordova, predsednik uprave Gorenja Franjo Bobinac, član uprave bolgarskega telekomunikacijskega operaterja Milan Zaletel in soustanovitelj konference Fear & Fail, Perujec Jose Antonio Morales.
Poudarila je, da se je Španija v zadnjem obdobju z vsemi močmi trudila za izhod iz krize, napori pa že dajejo prve rezultate. Konsolidirali so fiskalno politiko, naredili strukturne reforme, predvsem pokojninsko reformo in reformo trga dela, ter očistili bančni sektor. Meni, da lahko Španija in Slovenija skupaj uresničita številne gospodarske projekte, opozorila je na nekatere konkretne projekte v Sloveniji, pri katerih sodelujejo španska podjetja. "Španija lahko k okrevanju slovenskega gospodarstva pripomore z izkušnjami s trgov Latinske Amerike, Slovenija pa nam lahko pomaga na trgih nekdanje Jugoslavije," je podarila veleposlanica.
"Ključ za uspeh v Franciji je znanje francoskega jezika in poznavanje njihove kulture," je dejal Bobinac in dodal, da si vodenja mednarodnega podjetja ne predstavlja brez izkušenj iz tujine. Mladim zato svetuje, naj si poiščejo izzive v tujini in si naberejo potrebnih mednarodnih izkušenj. Ni dovolj le potovati v tujino, treba je živeti tam, še poudarja prvi mož drugega največjega izvoznika v državi.
Za Milana Zaletela iz največjega bolgarskega operaterja Mobiltela, ki je v lasti Telecoma Austria, je bila selitev v Sofijo velik izziv. Sprva si je predstavljal, da potuje na konec sveta, kjer vladajo korupcija, birokracija in neučinkovit sodni sistem, kjer imajo nizke plače, poslujejo pa le prek vez in poznanstev. A bil je prijetno presenečen nad odprtostjo države do tujcev in tujih naložb. Presenetil ga je tudi podatek, da devet odstotkov Bolgarov študira v tujini.
Predvsem je želel izzvati sebe, prekiniti ustaljeno in udobno življenje, pridobiti nova menedžerska znanja in poiskati nove priložnosti. "V svoji karieri sem se naučil, da ne smemo poslušati nasvetov drugih, ampak moramo sami doumeti, kaj si želimo in zakaj želimo to doseči," je opozoril Zaletel. Kot pravi, bomo s pravo motivacijo našli priložnost, kamor bomo lahko usmerili svojo energijo. Nihče ne bo naredil tega namesto nas.
"Strah je neverjetni lažnivec," je poudaril v svojem razmišljanju in dodal, da se ljudje raje pogovarjamo o porazih kot o uspehih. Po njegovem ranljivost vodi v empatijo, empatija v povezovanje, povezovanje v odnos in sodelovanje, odnos v zaupanje, zaupanje v varnost, varnost v timsko delo, timsko delo v dinamično vodenje, vodenje v uresničitev skupinskega cilja, to pa v osebnostno rast.