Torek,
6. 5. 2014,
12.33

Osveženo pred

5 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Plinovodi

Torek, 6. 5. 2014, 12.33

5 let, 1 mesec

Ministrstvo s spremembami glede poteka Južnega toka uradno ni seznanjeno

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Ministrstvo za infrastrukturo in prostor uradno ni bilo seznanjen s kakršnimikoli spremembi glede poteka Južnega toka.

Tako so govorice, da bo ta po nedavnem dogovoru med Gazpromom in OMV obšel Slovenijo, pospremili v slovenskem organu, pooblaščenem za izvajanje sporazuma o Južnem toku. Sestanek o tem imajo z družbo Plinovodi v sredo.

"Za pojasnila o tem, kako nedavni dogovor med Gazpromom in OMV vpliva na slovenski del projekta, smo takoj zaprosili in čakamo tako na odgovore Ruske federacije kot podjetja Plinovodi, ki je v polovični lasti Gazproma in v Sloveniji bdi nad projektom," so pojasnili na ministrstvu.

Ministrstvo: Umeščanje projekta še naprej poteka pospešeno Kot so zatrdili, je Slovenija izpolnila vse obveznosti iz meddržavnega sporazuma o Južnem toku. V celoti podpirajo sodelovanje v tem projektu z vidika diverzifikacije poti oskrbe, tudi v evropskih okvirih. Umeščanje projekta še naprej poteka pospešeno, v pripravi so tudi državni prostorski načrti, so dodali.

Avstrija znova v igri Vodstvi energetskih velikanov Gazprom in OMV sta konec aprila podpisali memorandum o soglasju glede poteka avstrijskega dela plinovoda Južni tok. Tako je Avstrija, ki se je iz projekta Južni tok enkrat umaknila, znova v igri, potrebna dovoljenja za gradnjo pa naj bi priskrbela do konca prihodnjega leta.

Priključitev Avstrije k trasi plinovoda po nedavnem pisanju Dnevnika močno povečuje tveganje, da bo Gazprom iz projekta izpustil Slovenijo, saj Madžarska in Italija po najnovejših načrtih ne bi bili povezani le prek enega kraka plinovoda, ki bi potekal čez Slovenijo, ampak dveh.

Ukrajinski časnik Kijev Post je pisal, da bo trasa čez Avstrijo nadomestila načrtovano traso do Rateč v Sloveniji. To bo tako zmanjšalo stroške kot skrajšalo termin za dokončanje končnih povezav plinskega transportnega sistema, saj bi različica s koncem v Ratečah lahko občutno zavlekla trajanje projekta.