Madžarski energetski koncern Mol je od uprave hrvaške Ine zahteval, da skliče izredno skupščino. Na njej bi odločali o izplačilu izredne dividende v višini dveh milijard kun (260 milijonov evrov).
Mol želi dividendo izplačati iz zadržanega dobička. V obrazložitvi so Madžari zapisali, da je Mol Ino rešil pred stečajem, jo finančno stabiliziral in spremenil v dobičkonosno družbo z velikim investicijskim potencialom. Vendar pa odločitve hrvaškega ministrstva za gospodarstvo kažejo, da Zagreb trenutno "ne podpira ozračja, naklonjenega naložbam".
"Nastopil je čas, da vlagatelji unovčijo svoje dosedanje naložbe"
V Molu so opozorili na odločitev hrvaške vlade o odvzemu licenc za iskanje nafte na področju Save in severozahodne Hrvaške. Zato je nastopil čas, da vlagatelji unovčijo svoje dosedanje naložbe, so zapisali.
Ina lani z 210 milijoni evrov izgube
Ina je lani ustvarila za 1,6 milijarde kun (210 milijonov evrov) izgube. Hrvaška vlada za težave naftne družbe med drugim obtožuje Mol, ki je leta 2009 kot strateški partner v sumljivih okoliščinah prevzel upravljavske pravice v družbi.
"Mol upravlja z družbo, čeprav nima večinskega lastništva"
Hrvaška ima v Ini 44,84-odstotni lastniški delež, Mol pa 49,08-odstotnega. Hrvaška vlada Molu očita, da je prevzel upravljanje družbe, čeprav nima večinskega lastništva. Država in Mol se ne strinjata glede tega, kako bi morala delovati Ina, hrvaški preiskovalni organi pa proti vodilnim v Molu tudi vodijo postopke zaradi domnevnega podkupovanja.
Ne bodo dovolili, da z Ino upravljajo na temelju koruptivnih dogovorov
Prav danes je bil v Zagrebu sestanek, na katerem naj bi glavnim delničarjem Ine predstavili celovito poslovno strategijo naftnega koncerna. Srečanju naj bi sledila seja nadzornega sveta. "Ne bomo dovolili, da z Ino upravljajo na temelju koruptivnih dogovorov in jo vodijo v propad. Jaz osebno in vlada tega ne bomo dovolili," je ob prihodu na srečanje poudaril hrvaški minister za gospodarstvo Ivan Vrdoljak.
Bo denar ostal na Hrvaškem?
Minister za finance Boris Lalovac pa je v komentarju zahteve Mola dejal, da bi raje videl, da bi zadržani dobiček Ine vložili v naložbe, kot pa izplačali v obliki dividend. "Zdi se mi, da je tako interes Mola kot hrvaške vlade, da vlaga v Hrvaško, ne da umika denar," je dejal novinarjem.
Delavci protestno pred hrvaško vlado
V ponedeljek so zaposleni v Ini protestirali na Trgu sv. Marka pred Banskimi dvori. Protestni shod okoli tisoč delavcev je imel slogan Danes Ina, jutri Hrvaška, z njim pa so zahtevali ohranitev Ine kot vertikalno integrirane naftne družbe in zaščito 12 tisoč delovnih mest.