Sreda, 14. 10. 2015, 11.10
7 let, 9 mesecev
Lahko spet pričakujemo dražji bencin?
Cena severnomorske nafte brent je pretekli teden končala pri dobrih 52 dolarjih (45,5 evra) za 159-litrski sod, kar je skoraj devetodstotna rast. Višje cene na svetovnih trgih smo v torek občutili tudi slovenski potrošniki, saj so se vsi naftni derivati podražili.
"Do konca leta naj bi se ameriško črpanje nafte spustilo pod devet milijonov sodčkov, kar bi lahko uravnotežilo ponudbo in povpraševanje ter vsaj stabiliziralo ceno nafte na okoli 50 dolarjev za sod," pojasnjuje Mihalj.
"V preteklih letih se je cena črpanja surove nafte z omenjeno tehnologijo gibala pri 60 dolarjih (52,5 evra) za sodček, danes pa marsikatera obstoječa vrtina deluje s polovico nižjim stroškom črpanja. Izpostaviti velja tudi, da je za začetek črpanja s hidravličnim lomljenem potrebnih le nekaj tednov, s klasičnimi vrtinami pa tudi več kot leto dni," ponazori Mazi.
"Menimo, da se bodo cene nafte v prihodnjih šestih mesecih le zmerno okrepile," pravijo v britanski banki Barclays. "Ključno, kar manjka zdaj, je občutnejše okrevanje svetovnega gospodarstva za spodbujanje povpraševanja," menijo.
Na drugi strani organizacija držav izvozni nafte Opec napoveduje, da se bo svetovno povpraševanje po črnem zlatu letos okrepilo bolj od pričakovanj.
"To pomeni, da se bo v prihodnje zmanjševalo tudi črpanje, naftni trg pa se lahko hitro znajde v deficitu. Gre le za vprašanje časa. Pri teh cenah je srednjeročna in dolgoročna ponudba nafte ogrožena," pravi Mihalj. To bi lahko posledično dvignilo ceno nafte.
"Bolj realna ocena je, da bo sodček zahodnoteksaške nafte končal med 50 in 60 dolarji (43,8–52,6 evra), sod severnomorske nafte brent pa med 55 in 65 dolarji (48,2–56,9 evra)," napoveduje. Dodaja, da je vse odvisno od gibanja proizvodnje v ZDA in državah Opeca, preseneti pa lahko tudi decembrsko zasedanje Opeca, če bi države članice posegle po nižjih produkcijskih kvotah.
Tudi Mazi je prepričan, da magična meja 100 dolarjev za sod do konca leta nikakor ne bo dosežena. "Zaradi visoke stopnje fleksibilnosti tehnologije hidravličnega lomljenja pričakujemo, da bo morebiten rast cene surove nafte takoj vodil v dodatno ponudbo, kar bo onemogočalo znatnejšo rast cen nafte," sklene upravljavec NLB Skladov.