Ponedeljek, 1. 9. 2014, 8.32
7 let, 9 mesecev
Kriza udarila nepremičninskega mogotca Igorja Laha
Medtem ko v nepremičninski družbi Ceeref, ki uradno domuje v Luksemburgu, zanikajo, da načrtovani nepremičninski projekti stojijo zaradi pomanjkanja virov financiranja, dostopni podatki kažejo drugačno sliko, v Dnevniku pišeta Matjaž Polanič in Primož Cirman.
Na prodaj naj bi bila tudi zemljišča v Grosupljem, na hrvaškem otoku Hvar, kjer je Ceeref na 156 tisoč kvadratnih metrih načrtoval gradnjo naselja luksuznih vil, in Karigadorju pri Novigradu.
Ceeref je namreč hčerinsko družbo, zadolženo za ta projekt, že odpisal. Že dve leti zamuja tudi gradnja 239 stanovanj v Zaborštu pri Domžalah, na hladnem so očitno tudi širitveni načrti v Srbijo.
Spet druga zgodba je Partnerstvo Šmartinka. Lah, ki so ga kriminalisti pred kratkim pridržali zaradi suma izčrpavanja Lika Vrhnika, v projektu sodeluje z 38 tisoč kvadratnih metrov velikim zemljiščem, a je projekt obstal zaradi finančnih težav preostalih partnerjev.
"Drži, da so bili prvotni načrti drugačni, a so bili ti, upoštevajoč zaostrene razmere na nepremičninskem trgu, preoblikovani, temu pa je bila prilagojena tudi poslovna politika podjetja," so dodali.
To je v Luksemburg prišlo iz Slovenije, natančneje iz družbe MNP2 (nekdanji pid KS2 Naložbe), do katere je Lah prišel prek številnih nepreglednih pripojitev, zmanjšanj osnovnega kapitala, združitev delnic in zaprtih dokapitalizacij.
"Družba Aluber ni javna družba, tako informacij o njenem poslovanju ne želimo komentirati," so na vprašanje o izvoru Aluberjevih prihodkov odgovorili v Ceerefu.