Torek, 17. 3. 2015, 16.29
1 leto, 3 mesece
Koliko vas stane, če banko zaprosite za povečanje limita?
Komitenti bank v Sloveniji imajo ob odprtju osebnega računa večinoma že samodejno vključen osnovni oziroma redni limit za prekoračitev sredstev. Ta se pri najosnovnejših transakcijskih računih običajno giblje okoli 200 evrov. Banke sicer komitentom ponujajo tudi pakete, ki že vključujejo osnovni limit do dva tisoč evrov brez stroškov odobritev in zavarovanja.
A mesečno vodenje takšnih paketov je nekajkrat dražje od vodenja osnovnih računov. Če banke za vodenje osnovnih računov zaračunavajo okoli dva evra mesečno, boste za vodenje "prestižnih računov" plačali okoli osem evrov.
A s tem so povezani enkratni stroški odobritve, k temu pa je treba prišteti tudi obresti za dovoljene prekoračitve. Nekatere banke zahtevajo tudi zavarovanje rizika.
Ob prvi odobritvi izrednega limita se komitent odloči, ali želi skleniti izredni limit z avtomatsko obnovo ali ne. Če se poslovanje komitenta ne poslabša, se limit po preteku enega leta samodejno obnovi. V nasprotnem primeru je treba znova zaprositi za njegovo podaljšanje, to pa zahteva nove stroške. Koliko vas bo vse skupaj stalo?
Če je stanje osebnega računa vse leto negativno v višini dva tisoč evrov, bi v celem letu za obresti plačali 160 evrov. Nekatere banke zaračunavajo še stroške ocene rizika, ki se gibljejo okoli 1,5 odstotka od želenega zneska limita (30 evrov). Skupaj torej več kot 200 evrov.
Seveda si mora stranka pred tem urediti možnost najvišjega zneska dviga na kreditni kartici, kar pa je znova odvisno od bonitete komitenta. Pri tem mora tudi upoštevati, da bo treba omenjeni znesek poravnati že prihodnji mesec.