Sreda,
2. 7. 2014,
14.28

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

turizem

Sreda, 2. 7. 2014, 14.28

7 let, 1 mesec

Koliko so turistični delavci zaskrbljeni ob pogledu v nebo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Hrvaški in slovenski turistični delavci že čutijo posledice kislega in hladnega vremena. Kakšne so napovedi za poletje?

Hrvaška v letošnjo poletno turistično sezono vstopa z dokaj slabimi številkami iz predsezone. V prvih petih mesecih so zabeležili 2,2 milijona prihodov turistov, skoraj polovico samo maja. To je sicer za dobre štiri odstotke več kot v enakem obdobju lani, vendar pa je bilo ob tem za dobre štiri odstotke manj nočitev.

Turisti z obale v prestolnico Predvsem so skrb vzbujajoči podatki Hrvaške turistične organizacije za maj, piše časnik Jutarnji list. V primerjavi z majem lani je bilo letos za 1,7 odstotka manj prihodov, nočitev pa kar za dobrih 13 odstotkov manj.

Upad prihoda turistov je najbolj prizadel Istro, kjer so v primerjavi z majem lani letos zabeležili 10,7 odstotka manj prihodov. Manj turistov je bilo tudi v Kvarnerju in Liki, so si pa zato roke meli turistični delavci celinske Hrvaške, kjer so v primerjavi z lani imeli petodstotni porast prihodov. Najbolj so lahko zadovoljni v Zagrebu, kjer je bilo maja za dobrih 16 odstotkov več turistov kot lani.

Zagodlo jo je kislo vreme Na slabe rezultate predsezone na eni strani vpliva upad ruskih in ukrajinskih turistov, na drugi varčevanje. A največjo vlogo je imelo slabo vreme. Maj je bil namreč na Hrvaškem dokaj hladen in deževen.

Junija se je vreme nekoliko popravilo, zato utegnejo biti junijske številke, ki bodo znane prihodnji teden, nekoliko bolj optimistične. To napovedujejo tudi hotelirji, ki pravijo, da so pretekli mesec imeli boljši obisk.

Ni razloga za pesimizem Zaradi slabe predsezone hrvaški turistični delavci na poletno sezono gledajo s pesimizmom, a na turistični organizaciji pravijo, da razloga za to ni. Kot pravijo, letošnja predsezona le ni tako slaba, temveč je zgolj slabša od lanske, ki je bila izjemno uspešna.

Na drugi strani tudi hrvaški vremenoslovci napovedujejo sončno poletje s temperaturami, ki utegnejo biti višje od povprečja. Obetajoče napovedi pa vzbujajo tudi podatki o rezervacijah, ki so zelo dobri.

Več prihodov, a manj nočitev tudi v Sloveniji V Sloveniji je bilo v prvih petih mesecih za tri odstotke več prihodov kot v enakem obdobju lani, a nočitev ni bilo nič več. Maja pa je tako kot na sosednjem Hrvaškem tudi slovenski turizem prizadel upad nočitev.

V zadnjem pomladnem mesecu so turistični nastanitveni objekti zabeležili sicer za tri odstotke več prihodov, a je bilo nočitev za tri odstotke manj kot lani.

Največja škoda za kampe Glavni razlog za upad nočitev lahko pripišemo slabemu vremenu, saj so največji, 17-odstotni upad zabeležili v kampih, kjer so najbolj odvisni od vremena, navajajo na slovenski turistični organizaciji.

Upad obiska maja in tudi junija so potrdili v kampu Lucija, kjer navajajo, da je vreme zelo pomemben dejavnik dopustovanja v kampu. "Gostje kampa redno spremljajo vremensko napoved in se na podlagi tega odločajo, koliko časa bodo ostali," poudarja vodja recepcija Sanja Šendula in dodaja, da so od vremena še posebej odvisni dopustniki v šotorih. V Kampu Bled po besedah vodje Nejca Kelbla upada turističnega obiska niso zaznali, dovolj obiska imajo tudi v teh dneh, še več si ga obetajo za konec tedna, ko vremenska napoved kaže na sončno in vroče vreme. Za celotno poletno sezono pa si obetajo rekordno sezono, tako kot so jo imeli tudi lani.

Pogled v nebo trenutno ni ravno najbolj optimističen, a sezonske napovedi kažejo, da bosta julij in avgust lepa poletna meseca.

V slovenski turistični organizaciji so z napovedmi trenutno zmerno optimistični in pričakujejo, da bo izplen v letošnjem letu na približno enakem nivoju kot v lanskem rekordnem turističnem letu. Kot so zapisali, optimizem vliva dejstvo, da še vedno raste obisk tujih turistov in da se je v pozitivno smer spet obrnil trend prihodov domačih turistov.