Petek, 14. 2. 2014, 16.46
7 let, 10 mesecev
Kako upravniki obračunavajo porabo vode v blokih?
Način razdeljevanja stroškov vode je odvisen od tega ali imajo stanovanja vgrajene odštevalne števce ali ne, nam je potrdilo več upravnikov večstanovanjskih stavb. Tako premer glavnega vodovodnega priključka posamezne stavbe, kar se je večkrat pojavljalo v javnosti, neposredno ne vpliva na višino stroška porabljene vode.
Vendar pa uredba vpliva zgolj na ceno priključne moči vodovodnega omrežja in nima neposredne povezave z delitvijo stroškov porabe vode odjemalcev v večstanovanjskih stavbah. V njej je med drugim zapisano: "Če se poraba pitne vode ne ugotavlja z obračunskim vodomerom, se vodarina obračuna glede na zmogljivost priključka, določeno s premerom priključka, ob upoštevanju normirane porabe pitne vode, ki znaša 1,2 kubičnega metra na dan za vodomer s faktorjem omrežnine 1." Kaj to pomeni?
Na končni strošek porabe vode posameznega odjemalca lahko torej bistveno vpliva premer vodovodnega priključka posamezne stavbe. Od njega je namreč odvisna višina omrežnine, ki je opredeljena po razredih, razlika med njimi pa je velika.
Dobavitelji komunalnih storitev so tako z uredbo na svojih računih dodali nove postavke, katerih rezultat se kaže v povišanju končnega stroška. Seveda navedeno povišanje najbolj občutijo plačniki oziroma odjemalci vode.
V primeru, da upravnik dobavitelju vode ne javi števila stanovalcev, ta za izračun cene vode vzame premer glavnega vodovodnega priključka. Fiksni mesečni strošek lahko znaša od 20 do 200 evrov za stavbo, ki se nato porazdeli med posamezne odjemalce, so razložili v ljubljanski družbi za upravljanje objektov M.I.S.
Po novem pravilniku o upravljanju večstanovanjskih stavb se fiksni stroški dobaviteljev delijo na posamezne enote in ne več na število prijavljenih stanovalcev. Tako se tudi priključna moč za vodo deli na enote, ne glede na velikost stanovanja.
V večstanovanjskih stavbah, kjer imajo prav vsa stanovanja odštevalne števce, se strošek dobavitelja vode razdeli po deležih, ki jih izračunajo iz dejanske porabe vode posameznega stanovanja. Zakaj ne po porabljenih kubičnih metrih vode? Zato, ker so v večstanovanjskih objektih tudi skupni prostori za čistilko in hišnika z odjemnim mestom za vodo, kjer ni števca.
Seštevek porabe vode posameznih stanovanj tako ni enak popisani in porabljeni količini vode na glavnem vodomeru stavbe. V sistemu se pojavljajo še določene izgube oziroma natančnosti meritve odjemnega mesta, zato nastanejo odstopanja. Odjemalci si tako razdelijo še delež iz naslova skupne porabe.
V stanovanjskih objektih, ki pa so le delno opremljeni s števci, se strošek dobavitelja vode najprej razdeli na skupno število porabljenih kubičnih metrov vode glavnega vodomera, da dobijo ceno za en kubični meter vode. Ta se nato pomnoži z odčitano količino porabljene vode posameznega stanovanja. Strošek porabe stanovanj s števci se zatem odšteje od skupnega računa dobavitelja vode, razlika pa se razdeli na število oseb v stanovanjih, ki nimajo vgrajenih števcev. Po pravilniku se odjemalcem z vodomeri doda še pribitek treh odstotkov dodatno porabljene vode, so nam pojasnili v družbi SKG-upravnik iz Kamnika.